zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Jeżeli senator pobiera nienależne mu wynagrodzenie, sprawa musi być wyjaśniona

13:11, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Senatorowie albo pobierają uposażenie z Senatu, albo dodatkowo pracują i pobierają z tego tytułu wynagrodzenie jako tzw. senatorowie niezawodowi; jeśli ktoś tę sprawę zinterpretował inaczej i złamał prawo, to musi to być wyjaśnione – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Grodzki był pytany w piątek przez dziennikarzy w Senacie o sprawę wynagrodzenia senatorów w kontekście sprawy zarobków obecnego wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS).

Na czwartkowej konferencji prasowej posłowie KO mówili, że Karczewski, który jako senator, a potem wicemarszałek Izby pracował i faktycznie prowadził działalność gospodarczą, prawdopodobnie złamał prawo.

Przytaczali podawane w mediach informacje, iż Karczewski, prywatnie lekarz, na podstawie umowy o dzieło zarobił w szpitalu, który udzielił mu bezpłatnego urlopu, ok. 400 tys. zł. Zdaniem posłów KO, wicemarszałek i były marszałek Senatu powinien zwrócić Kancelarii Senatu nienależnie pobrane uposażenie. Parlamentarzyści zapowiedzieli skierowanie pism do głównego inspektora pracy, ZUS i Krajowej Administracji Skarbowej w celu wyegzekwowania składek i podatków.

Grodzki podkreślił, że jeśli chodzi o wynagrodzenie senatorowie mają dwie opcje: albo pobierają uposażenie z Senatu, albo dodatkowo pracują i pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. – Ja osobiście tak robiłem, byłem tzw. senatorem niezawodowym. Jeśli ktoś tę sprawę zinterpretował inaczej i złamał prawo, to musi to być wyjaśnione – zaznaczył.

Karczewski w czwartek powiedział PAP, że po wysłuchaniu konferencji posłów KO dokonał jej analizy wraz z prawnikami. – Podjęliśmy decyzję o skierowanie spraw do sądu, ponieważ zostały podane nieprawdziwe informacje, które szkalują moją osobę, mój wizerunek. Taką decyzję przed chwilą podjąłem o tym, że w dniu jutrzejszym zostaną przeciwko nim złożone pozwy – poinformował wicemarszałek Senatu.

O swojej decyzji poinformował też na Twitterze. „Posłowie PO znów nakłamali dzisiaj na mój temat. Reakcją na tą zorganizowaną nagonkę budowaną na kłamstwie będą sądowe pozwy. Mój pełnomocnik już je przygotowuje” – napisał.Karczewski: Podjąłem decyzję o złożeniu pozwów do sądu przeciwko posłom KO

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych