zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Nie wyobrażam sobie, by Senat był bojkotowany przez jakąkolwiek władzę

13:40, 25.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nie wyobrażam sobie, żeby ważna instytucja państwa, jaką jest Senat, była bojkotowana przez jakąkolwiek władzę 0150 oświadczył w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do nieobecności przedstawicieli MSZ i MSWiA na ostatnich posiedzeniach senackich komisji.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu był pytany o sytuację z wtorku, kiedy na posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i UE oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie stawili się przedstawiciele MSZ oraz MSWiA.

Wskazano, że na tej drugiej nie stawił się także Komendant Główny Policji, choć na tym posiedzeniu zaplanowano informację o działaniach podejmowanych przez funkcjonariuszy wobec uczestników środowej demonstracji ws. aborcji.

Grodzkiego był też dopytywany, czy jest jakiś bojkot Senatu czy nieuznawanie demokracji. Przywołano słowa wicemarszałka Senatu Marka Pęka (PiS), który projekt KO dot. negocjacji ws. unijnego budżetu nazwał „kolejną żenującą uchwałą” wniesioną do Senatu przez większość.


Senat zajmie się kolejną nowelizacją ustawy covidowej

„Naganne i nieprawidłowe postępowanie


Grodzki zaapelował do senatorów, a zwłaszcza do marszałków, „aby używali języka uważanego za parlamentarny”.

– Bo też mógłbym powiedzieć, że jest żenujące to, że ministrowie nie przychodzą na posiedzenia komisji czy posiedzenia plenarne, ale nie użyję tego słowa, bo marszałkowi trochę nie wypada. Powiem, że jest to naganne i nieprawidłowe postępowanie, bo konstytucyjnie trzy władze - sądownicza, wykonawcza i ustawodawcza - są zobowiązane do współpracy ze sobą – podkreślił Grodzki.

– Ułatwimy to państwu ministrom. Do tej pory część z nich się tłumaczyła, że z obawy przed covidem chcieliby w komisjach uczestniczyć zdalnie. Jest projekt zmiany w regulaminie Senatu, żeby im to umożliwić. Wtedy ta wymówka zniknie. Nie wyobrażam sobie, żeby ważna instytucja państwa, jaką jest Senat, była bojkotowana przez jakąkolwiek władzę. Nigdy do tego nie dopuścimy – oświadczył marszałek.

Posiedzenie komisji


We wtorek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji miała wysłuchać informacji szefa MSWiA oraz Komendanta Głównego Policji o działaniach podejmowanych przez funkcjonariuszy wobec uczestników środowego protestu w Warszawie. Przedstawiciele MSWiA i KGP na komisję nie przyszli.

Senator KO Aleksander Pociej, przewodniczący komisji, odczytał pismo MSWiA, w którym wyjaśniono, że stało się tak "ze względu na obowiązki służbowe i wcześniej ustalony harmonogram spotkań".

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży powiedział, że zaproszenie na komisję przyszło do resortu dzień wcześniej, w poniedziałek. – Co oczywiste, zarówno kierownictwo resortu, jak i Komenda Główna Policji ma ustalony harmonogram działań na najbliższe dni. I jest on naprawdę bardzo intensywnie wypełniony. Nic dziwnego zatem, że na zaproszenie z takim szybkim terminem nie byliśmy w stanie odpowiedzieć pozytywnie – tłumaczył.

– Po drugie, wydaje mi się, że pan senator Pociej wyszedł trochę poza swoją rolę. Funkcje kontrolne nad działaniem ministrów posiadają posłowie i komisje sejmowe. „Izba refleksji” ocenia raczej konsekwencje prac Sejmu, a nie jest oddzielną izbą, która ma uprawnienia kontrolne wobec działalności poszczególnych ministerstw – podkreślił Poboży.

Nieobecności przedstawicieli MSWiA i KGP


Posiedzenie komisji odbyło się pomimo nieobecności przedstawicieli MSWiA i KGP. Wniosek formalny o niekontynuowanie prac wobec tej nieobecności złożył wiceszef komisji, senator Marek Martynowski (PiS), ale wniosek nie uzyskał wymaganej większości głosów. Posiedzenie było kontynuowane. Udział w nim wziął m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Podczas protestu w stolicy z ubiegłej środy, którego dotyczyły obrady komisji, zatrzymano 20 osób, w tym 13 z powodu przestępstw, m.in. naruszenia nietykalności funkcjonariusza. Na placu Powstańców Warszawy, gdzie uczestnicy manifestacji zostali otoczeni kordonem policjantów, dochodziło do przepychanek. Rzucane były petardy, odpalano race. Policja użyła gazu pieprzowego, pałek teleskopowych i siły fizycznej. Interweniowali również nieumundurowani funkcjonariusze. Policja przekonywała, że zgromadzenie w obliczu panujących obostrzeń jest nielegalne.

We wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że „z uwagi na liczne obowiązki służbowe, w tym zaplanowane posiedzenie Sejmu", nie może uczestniczyć w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu. Podczas posiedzenia zaplanowano punkt: "Informacja MSWiA o działaniach policji wobec uczestniczek i uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej”.

W piśmie skierowanym do Grodzkiego szef MSWiA zaznaczył, iż marszałek Senatu „posługując się w oficjalnym piśmie sformułowaniem +Trybunał Julii Przyłębskiej+ deprecjonuje organ państwowy, jakim jest Trybunał Konstytucyjny”. Ocenił, że "nie licuje to z godnością i funkcją marszałka Senatu”.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych