zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki o orzeczeniu TK: Wrzucanie tak kontrowersyjnego tematu w pandemii to barbarzyństwo

14:27, 26.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wzbudzanie tak kontrowersyjnego tematu w okresie, kiedy powinniśmy rzucić wszystkie siły na walkę z pandemią, to barbarzyństwo – powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki oceniając czwartkowe orzeczenie TK. Podkreślił, że kobietom należy się szacunek i zrozumienie.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wywołał liczne protesty w całym kraju.

Grodzki pytany przez dziennikarzy w Senacie, jak ocenia orzeczenie TK i protesty na ulicach, oświadczył, że „wszystkim kobietom, a w szczególności Polkom, należy się szacunek i zrozumienie”.

– Nie chcę mówić o tym, jaką rolę odegrały Polki, gdy byliśmy wymazani z mapy świata. To one w głównej mierze zadbały o to, żeby utrzymać kulturę, język i nasze zwyczaje. Mało kto pamięta, że wiele Polek wtedy brało ślub w czarnych sukniach tylko z białym welonem – zauważył.


Morawska-Stanecka: Wyrok TK wynika z tchórzostwa
Marszałek Senatu podkreślił, że „kobiety są silne odpowiedzialne i mądre, i zasługują na ogromny szacunek”. – Natomiast wzbudzanie tak kontrowersyjnego tematu wniesionego przez grupę posłów pod wpływem różnych fundamentalistów w okresie, kiedy powinniśmy rzucić wszystkie siły na walkę z pandemią i zadbać o to, żeby zlikwidować to niebezpieczeństwo grożące śmiercią wielu tysiącom ludzi, to jest barbarzyństwo – oświadczył.

Grodzki przekonywał, że „nie można tego robić w tym momencie i nie powinno się tego robić”. – Kto sieje wiatr, zbiera burzę. I teraz mamy tego skutki. Kobiety są zdenerwowane, kobiety są wkurzone, kobiety protestują w obronie swoich elementarnych wolności. Nie ma tu słów pozytywnego komentarza. Wybrano celowo, czy emocjonalnie - tego nie wiem - najgorszy moment na tego typu działanie – powiedział marszałek.


Sałek o aktach wandalizmu: Nie na tym polega demokracja i wolność
Marszałlek był pytany, czy to usprawiedliwia formę protestów, podczas których padały wulgaryzmy i przerywano nabożeństwa.

– Oczywiście kościół, to jest miejsce objęte ochroną sakralną. Ale jeżeli kościół wplata siebie i chce brać udział w grze politycznej, zaczyna podlegać takim samym regułom, jakim podlegają inni politycy. Wielu z nas może opowiedzieć o tym jakiego traktowania doświadczyło w różnych okresach – stwierdził.

Według marszałka, w związku z tym „należy patrzeć na kontekst całej sprawy". – Niech kościół pozostanie sacrum, wtedy profanum do niego nie będzie wchodzić. Jeżeli kościół będzie się zajmował polityką i będzie chciał być uczestnikiem gry politycznej, niech się nie dziwi – dodał Grodzki.


Dera: Decyzja TK to informacja, by stworzyć nowe przepisy

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych