zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki o sprawie Czech: Przewodniczący parlamentów V4 poparli jedynie stanowisko szefów MSZ

08:51, 22.04.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej chcieli wydać własne oświadczenie w sprawie Czech, ale wobec sprzeciwu Węgier poparli jedynie poniedziałkowe stanowisko ministrów spraw zagranicznych w tej sprawie - poinformował w środę PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Grodzki powiedział PAP, że środowe spotkanie przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej było wyjątkowo „ciekawe i inspirujące”. - W mojej ocenie chyba najbardziej inspirujące i kreatywne ze wszystkich dotychczasowych - podkreślił.

- Były trzy tematy. Jeden to kwestia, jak sobie radzimy z Covidem. Drugi to kwestia cyberbezpieczeństwa, zagrożeń cyberprzestrzeni. Trzeci temat to była dyskusja na temat spotkania przewodniczących parlamentów wszystkich krajów Unii Europejskiej, które jest planowane wirtualnie na 10 maja w Berlinie - dodał marszałek Senatu.

Jak dodał, tematem była też napięta sytuacja w Czechach, związana z tym, że odkryto związek agentów GRU z wybuchem składu amunicji w Czechach w 2014 roku.

- Oświadczenie wyrażające solidarność z Republiką Czeską wydali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych V4. My, po długiej dyskusji, przy pewnym początkowym oporze Węgier, zdecydowaliśmy się poprzeć to oświadczenie szefów MSZ - powiedział Grodzki.

Przyznał, że przewodniczący parlamentów V4 chcieli wydać osobne oświadczenie w sprawie Czech, ale wobec braku zgody Węgier poparli jedynie poniedziałkowe oświadczenie szefów MSZ. - Długa była na ten temat dyskusja, momentami nawet ostra, ale niezwykle ciekawa - zaznaczył marszałek Senatu.

- Gdy dyskutowaliśmy o cyberbezpieczeństwie okazało się, że tylko polski parlament obraduje w sposób hybrydowy - zauważył Grodzki. Wszystkie pozostałe parlamenty obradują wyłącznie stacjonarnie, bo by to zmienić, musieliby zmienić konstytucję - podkreślił. - Ale wsłuchiwali się z ciekawością w nasze doświadczenia - dodał marszałek.

- Ponieważ kończy się nasza prezydencja w V4, pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała na koniec, że planuje zorganizować chociaż jednodniowe spotkanie personalne przewodniczących parlamentów V4 na Dolnym Śląsku, prawdopodobnie 12 czerwca - zaznaczył Grodzki.

Dodał, że podczas spotkania „panowała swoboda wymiany myśli". Spotkanie trwało prawie 4 godziny. - Cieszę się zwłaszcza z poparcia oświadczenia ministrów spraw zagranicznych - podkreślił marszałek Senatu.

Czeskie władze poinformowały w sobotę o wydaleniu z kraju 18 rosyjskich dyplomatów z powodu podejrzeń, że rosyjski wywiad miał związek z eksplozją w składzie amunicji w 2014 roku. Pracownicy ambasady Federacji Rosyjskiej zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych.
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałkowym oświadczeniu wyrazili solidarność z ostatnimi działaniami Czech. - Potępiamy wszystkie działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli - podkreślili w deklaracji.

W spotkaniu szefów parlamentów państw V4, poza marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim wzięli udział: przewodniczący Izby Poselskiej Czech Radek Vondraczek, przewodniczący Senatu Czech Milosz Vystrczil, przewodniczący Rady Narodowej Słowacji Boris Kollár, przewodniczący Zgromadzenia Krajowego Węgier Laszlo Koever.

Przewodniczący parlamentów V4 poparli stanowisko szefów MSZ w sprawie Czech