zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki o zabójstwie Adamowicza: Przez dwa lata nie powstał nawet akt oskarżenia

13:19, 13.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Przez dwa lata w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie powstał nawet akt oskarżenia; dziwne rzeczy dzieją się wokół tej kwestii – mówił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Poinformował, że grupa senatorów KO złożyła prokuratorowi generalnemu oświadczenie w tej sprawie.


Podziel się:   Więcej

13 stycznia 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnikiem okazał się Stefan W. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Do dziś nie rozpoczął się proces sprawcy.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ocenił we wtorek na konferencji prasowej, że wokół sprawy dotyczącej zabójstwa Adamowicza dzieją się „dziwne rzeczy”.

– Wszyscy to widzieli, sprawca jest znany, a przez dwa lata nie powstał nawet akt oskarżenia. Dziwne rzeczy dzieją się wokół tej sprawy, jakby ktoś chciał ukryć motywy tej zbrodni, które kierowały zamachowcem – powiedział Grodzki.

Poinformował, że grupa senatorów KO przygotowała oświadczenie w tej sprawie, które zostało złożone ministrowi sprawiedliwości – prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze.

Senat uczcił pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
 
 
 
...
 

Sprzeczne opinie biegłych


Senator KO Marcin Bosacki wskazał, że głównym powodem przedłużania śledztwa są trudności w ustaleniu, czy przebywający w areszcie Stefan W., opuszczając przed zabójstwem zakład karny, był osobą chorą psychicznie.

– W tej chwili prokuratura poprosiła już o trzecią opinie w tej sprawie. Cała rzecz trwa już dwa lata – mówił Bosacki.

Zwrócił uwagę, że jeden z zespołów biegłych podtrzymał swoją opinię o tym, że W. nie był w pełni świadom swoich czynów, ale sprzeczną do tej opinię wydał w ciągu 24 godzin drugi zespół biegłych. – Jak to możliwe? – pytał senator.

Grodzki dodał, że „nie jest to normalna praktyka działania biegłych”, co może ocenić, bo sam był biegłym sądowym.

Bosacki przekazał, że w oświadczeniu złożonym Ziobrze senatorowie KO pytają m.in. o to, czy decyzja o powołaniu nowych biegłych została podjęta przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, czy prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zapoznawał się z aktami śledztwa i wydawał jakiekolwiek polecenia w tej sprawie oraz czy treść wydanej w jeden dzień uzupełniającej opinii biegłych była uzgodniona.

„Mam podejrzenia, że prokuratura chce ukryć niewygodne fakty”


Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) ocenił, że „jest wyraźne przeciąganie sprawy” zabójstwa Adamowicza. – Ta sprawa już była zakończona, już sprawca zapoznawał się z aktami, a to jest końcówka procedury prokuratorskiej – powiedział.

– Mam podejrzenia, że prokuratura chce ukryć niewygodne fakty. Chce ukryć, dlaczego ta zbrodnia została popełniona – dodał Borusewicz.

Poza motywami, które „zostały wykrzyczane przez sprawcę po zabójstwie” prokuratura, zdaniem Borusewicza „chce też ukryć podżegającą rolę telewizji publicznej”. – Przez dwa lata emitowała ona 800–900 informacji atakujących Pawła Adamowicza i jego rodzinę – zaznaczył.

Borusewicz dodał, że senatorowie oczekują publicznej odpowiedzi prokuratora generalnego, bo zabójstwo było publiczne. – Wszyscy powinniśmy wiedzieć co się dzieje i dlaczego są wykonywane takie dziwne ruchy – mówił.

Parlament Europejski uczcił pamięć Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

13 stycznia 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

Do dziś nie rozpoczął się proces sprawcy, trwa śledztwo. W grudniu ub.r. informowano, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku powoła trzeci zespół biegłych psychiatrów, którzy wydadzą opinię ws. zabójcy.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994–1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

We wtorek przy tablicy upamiętniającej miejsce ataku na Adamowicza odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono apel dotyczący śledztwa po zabójstwie prezydenta. Podpisali się pod nim politycy, samorządowcy, artyści i naukowcy, księża, działacze opozycji antykomunistycznej, publicyści. W briefingu wzięli udział m.in. bliscy zmarłego – jego żona Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Prezydent i premier łączą się w żalu i modlitwie z najbliższymi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych