zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Około 40 aktów prawnych, którymi zajmował się Senat spoczywa „w sejmowej zamrażarce”

14:10, 27.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Jest wyraźna dysproporcja między uprawnieniami Senatu i Sejmu, jeśli chodzi o terminy, w jakich muszą zajmować się ustawami, to jeden z błędów polskiej legislacji, który będzie musiał być naprawiony – uważa marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu został zapytany o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą Senat odrzucił we wrześniu, ale Sejm dotąd nie ustosunkował się do tego.

Grodzki stwierdził, że około 40 aktów prawnych, którymi zajmował się Senat spoczywa „w sejmowej zamrażarce”, bo Sejm się nimi dotąd nie zajął. – Ta zamrażarka się nie domyka – powiedział.

– Jest tu wyraźna asymetria, ponieważ Senat jest zobowiązany w ciągu 30, 20, 14 dni rozpatrzyć projekty przysłane z Sejmu, natomiast w drugą stronę to nie działa. To jeden z błędów polskiej legislacji, który kiedyś zapewne będą musiał być naprawiony – powiedział Grodzki.

Zgodnie z konstytucją Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości. Jeżeli Senat w tym terminie nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm. W wyjątkowych sytuacjach jest to mniej niż 30 dni – np gdy chodzi o ustawę, która została skierowana przez rząd do Sejmu jako pilny projekt.

Senackie komisje za odrzuceniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości
 
 
 
...
 
W sprawie stanowisk Senatu przekazanych Sejmowi konstytucja mówi jedynie, że uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną w uchwale Senatu, uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Żadne terminy zajęcia się stanowiskami Senatu nie są również określone w regulaminie Sejmu.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy zasad przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak uzasadniano ma ona na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W opinii m.in. opozycji w całej sprawie chodzi o Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych