zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Pani prezes Przyłębska po raz kolejny odmawia przyjścia na posiedzenie plenarne Senatu

12:54, 29.06.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Podtrzymuję wyrażone w ubiegłych latach stanowisko; „kierując się koniecznością ochrony TK przed (...) publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji” nie wezmę udziału w posiedzeniu Izby poświęconym informacji o działalności TK w 2020 r. – napisała prezes Julia Przyłębska do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na briefingu przed posiedzeniem Senatu poinformował m.in., że na rozpoczętym w środę posiedzeniu senatorowie wysłuchają informacji o działalności Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. Poinformował zarazem, że prezes TK Julia Przyłębska zapowiedziała, że nie stawi się w Senacie w związku z tym punktem.

Chciałbym z ubolewaniem stwierdzić, że pan prezes Przyłębska po raz kolejny odmawia przyjścia na posiedzenie plenarne Senatu, zasłaniając się tym, że poziom dyskusji jej nie odpowiada. Problem jest w tym, że nie może tego ocenić, bo nigdy nie była w tej kadencji na posiedzeniu Senatu – powiedział Grodzki. „Jestem zdziwiony dziwaczną argumentacją pani prezes” – dodał.

Zdaniem marszałka postawa prezes TK jest sprzeczna z art. 10 konstytucji, który mówi o współdziałaniu władz. – Zamierzam podjąć bardziej stanowcze kroki w tej materii i proszę media, aby zwróciły uwagę, że tego rodzaju postępowanie organu konstytucyjnego wobec innego organu konstytucyjnego nie jest postępowaniem właściwym – mówił marszałek Senatu.
 
 
 
...
 
Dopytywany nie odpowiedział, jakie to „stanowcze kroki” zamierza podjąć. Powiedział jedynie, że „tolerowanie tego powoli się kończy”. – Zamierzam doprowadzić do tego, żeby przedstawiciel CBA, bo jego też to dotyczy, a także przedstawiciel Trybunału Konstytucyjnego stawiał się na posiedzeniu Senatu, gwarantując oczywiście należytą kulturę dyskusji – mówił.

Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK „prezes Trybunału przedkłada corocznie Sejmowi oraz Senatowi informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału”. W kolejnym przepisie dodano, że nad tą informacją w Sejmie i Senacie nie przeprowadza się głosowania.

List prezes TK do marszałka Senatu


W piśmie skierowanym do marszałka Tomasza Grodzkiego prezes TK Julia Przyłębska napisała: „W odpowiedzi na zaproszenie na najbliższe posiedzenie Senatu RP uprzejmie informuję, że podtrzymuję wyrażone w ubiegłych latach stanowisko”.

Kierując się koniecznością ochrony Trybunału przed naruszającym podstawy państwa prawa publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji, również przez część przedstawicieli władzy ustawodawczej, nie wezmę udziału w planowanym na 29 czerwca 2022 r. posiedzeniu Senatu RP poświęconym przedłożonej Marszałkowi Senatu w dniu 27 grudnia 2021 r. Informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2020 r.” – napisała prezes TK.

Podkreśla jednocześnie, że przedkładając 27 grudnia ub.r. tę informację Senatowi prezes TK zrealizowała obowiązek wynikający z ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

„Niestety doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż rzeczową merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału z udziałem części przedstawicieli władzy ustawodawczej Senatu zastępują często, niemające precedensu, ataki na TK oraz sędziów Trybunału. Styl debaty naruszał niejednokrotnie nie tylko rudymenty prawa, ale także kanon kultury rozmowy” – oceniła ponadto w tym piśmie prezes Przyłębska.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych