zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Polska to chyba jedyny kraj, który rozgrywa epidemię politycznie, a nie zdrowotnie

21:57, 01.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Opowiadanie o zwycięstwach z pandemią jest irytujące dla lekarzy; Polska to chyba jedyny kraj, który rozgrywa tę epidemię politycznie, a nie zdrowotnie, to nie powinno mieć miejsca – powiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Grodzki skomentował w ten sposób w TVN24 słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że „wygrywamy z epidemią”.

Chodzi o poniedziałkowy wpis premiera na Facebooku. Szef rządu napisał, że wszyscy czekamy na kolejne pozytywne informacje z frontu walki z koronawirusem. „I oto na dobry początek tygodnia oraz ostatniego, świątecznego miesiąca roku, nadeszły kolejne dobre wieści. Nasz hamulec bezpieczeństwa, czyli restrykcje, przynoszą zamierzony skutek” – podkreślił. „Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki. Kochani – wytrzymajmy! Cierpliwość, dyscyplina i solidarność opłacą się nam wszystkim. Razem zwyciężymy wirusa” – dodał Morawiecki.

We wtorek resort zdrowia poinformował o 9 105 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dzień wcześniej – w poniedziałek – w komunikacie poinformowano o 5733 nowych infekcjach. Był to dwukrotny spadek względem niedzieli.

Olbrycht (PO): Przez Polskę i Węgry opóźniają się prace nad Funduszem Odbudowy po pandemii
Słowa premiera komentował we wtorek marszałek Senatu, który jest też profesorem nauk medycznych. – 18 lat kierowałem szpitalem de facto zakaźnym. Wszystkie świńskie grypy, ptasie grypy, SARS–y i MERS–y przerabialiśmy – podkreślił Grodzki. Jak zaznaczył, premier „już raz obwieścił koniec epidemii po to, by starsi ludzie poszli na wybory”. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Morawieckiego z przełomu czerwca i lipca, gdy trwała kampania wyborcza przed drugą turą wyborów.

Marszałek Senatu podkreślił, że nie traktowałby teraz słów premiera „całkiem poważnie”.

Jego zdaniem dane dotyczące zakażeń z ostatnich dni są „zadziwiające”. – Mamy ciągle bardzo wysoki odsetek dodatnich testów. Jeżeli spojrzeć na to, że przerabiamy drugą falę epidemii, to wiedza lekarska (...) podpowiada nam, że koło maja, czerwca sytuacja będzie w miarę uspokojona, przy dobrym, pozytywnym scenariuszu – zaznaczył. – Ale dzisiaj opowiadanie o zwycięstwach z pandemią jest irytujące dla lekarzy. Polska to chyba jedyny kraj, który rozgrywa tę epidemię politycznie, a nie zdrowotnie, to nie powinno mieć miejsca – ocenił Grodzki.

Działania prezydenta i rządu dają nadzieję, że szczepionka na COVID będzie szybko dostępna w Polsce

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych