zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Przyszłość naszego regionu Europy leży w sojuszu z UE i w sojuszu euroatlantyckim

14:58, 06.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Polska, Litwa i Ukraina są zgodne i mają głębokie przekonanie, że przyszłość naszego regionu Europy leży w sojuszu z UE i w sojuszu euroatlantyckim - oświadczył w poniedziałek po zakończeniu XI Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

W dwudniowym zgromadzeniu w Senacie uczestniczyli, obok Grodzkiego, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Grodzki po zakończeniu rozmów podkreślił, że oprócz tematu pandemii dyskutowano też o sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej i polsko-białoruskiej. – Z drugiej strony niepokoi wszystkich duża koncentracja wojsk rosyjskich na granicy rosyjsko-ukraińskiej - podkreślił Grodzki.

Wskazywał też na „zagrożenia energetyczne” w naszej części Europy.

Grodzki przekazał, że uczestnicy rozmów przyjęli dokument końcowy, który jest - jak powiedział - „dość jednoznaczny i dość ostry w tonie”.

– Chciałbym podkreślić jeszcze jedno - ogromną zgodność co do tego, że nasze narody i kraje złączone tak licznymi więzami historycznymi, zarówno chlubnymi jak i trudnymi, mają głębokie przekonanie, że przyszłość tego regionu Europy leży w sojuszu z UE, w sojuszu euroatlantyckim - podkreślił Grodzki.
 
 
 
...
 
Dodał, że europejskie aspiracje Ukrainy także do NATO są przez wszystkie strony spotkania jednoznaczne popierane.

Grodzki zaznaczył jednak, że mamy do czynienia z niejasną postawą „ultraprawicowych” środowisk europejskich, które twierdzą, że Ukraina to są wpływy rosyjskie i nikt nie powinien się w to wtrącać”.

– W żadnym razie nie popieramy tego stanowiska, jesteśmy mu zdecydowanie przeciwni - oświadczył marszałek Senatu.

W ten sposób nawiązał do słów szefowej francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen z wywiadu dla „Rzeczpospolitej”. – Można mówić, co się chce, ale Ukraina należy do sfery wpływów Rosji. Próbując naruszyć tę strefę wpływów, tworzy się napięcia, lęki i dochodzi się do sytuacji, jakiej dziś jesteśmy świadkami - powiedziała Le Pen.

Viktorija Czmilyte-Nielsen: Jesteśmy „zjednoczeni, popierając Ukrainę na drodze do UE i NATO”


Przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen mówiła, że uczestnicy zgromadzenia „są zjednoczeni, popierając Ukrainę na drodze do UE i NATO”.

– Dzisiaj przygotowaliśmy dokument, w którym mówimy o problemach, z którymi spotyka się nasz region, nie pierwszy raz wspomniane są hybrydowe ataki Rosji i Białorusi - mówiła Czmilyte-Nielsen.

Dodała, że poruszona została także kwestia gazociągu Nord Stream 2, migracji, a także zwrócono uwagę na więźniów politycznych przetrzymywanych przez białoruski reżim.

Rusłan Stefanczuk: Tylko razem jesteśmy silni


Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk dziękując uczestnikom zgromadzenia podkreślił, że „tylko razem jesteśmy silni”. – Jeżeli jesteśmy razem, możemy przeciwstawić się największym zagrożeniom, jakie są dzisiaj na świecie - podkreślił.

– Świetnie rozumiemy, że wszystkie 38 punktów, które przewidzieliśmy w dokumencie końcowym, sprowadzają się do jednego człowieka na tym świecie, który na różne sposoby manipuluje bezpieczeństwem w regionie europejskim i bezpieczeństwem całego świata. I powinniśmy o tym mówić szczerze i uczciwie - podkreślił Stefanczuk.

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy rozpoczęła się w niedzielę od spotkania prezydium zgromadzenia, w poniedziałek toczyły się obrady plenarne i prace w komisjach: ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy; ds. rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej, regionalnej, lokalnej i transgranicznej; ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa; ds. współpracy społecznej i kulturalnej.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych