zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grodzki: Spodziewam się, że Sejm przyjmie kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz

15:45, 11.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Patrząc na szeroką skalę poparcia organizacji pozarządowych dla kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich mam wrażenie, że w Sejmie jej kandydatura zostanie przyjęta, a następnie zaopiniowana pozytywnie przez Senat - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu był pytany we wtorek na briefingu prasowym przed posiedzeniem Senatu, czy spodziewa się, że kandydatura Zuzanny Rudzińskiej–Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich „dotrze w ogóle do Senatu” i jakiego stanowiska PiS w sprawie tej kandydatury się spodziewa.

– Z tego, co wiem, kandydatura pani Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz dotrze do Senatu, abyśmy wydali opinię. Natomiast patrząc na szeroką skalę poparcia (dla niej) organizacji pozarządowych od lewa do prawa mam wrażenie, że w Sejmie jej kandydatura zostanie przyjęta i zaopiniowana pozytywnie przez Senat – ocenił.

Grodzki dodał, że obecny RPO Adam Bodnar „postawił poprzeczkę w sprawowaniu tej funkcji bardzo wysoko”. – Ale jestem przekonany, że następczyni to wyzwanie podejmie i będzie tę funkcję sprawowała przynajmniej w równie dobrym stylu, ja to robił pan Adam Bodnar, a może i lepszym – powiedział marszałek Senatu.

337 – tyle organizacji społecznych wsparło do tej pory mec. Zuzannę Rudzińską–Bluszcz w jej staraniach, by zostać następczynią kończącego kadencję Bodnara. Jej kandydaturę na nowego RPO zgłosiły w Sejmie kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Szans na jej poparcie nie widzi Prawo i Sprawiedliwość.

Mec. Rudzińska-Bluszcz, obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, podkreśla, że nie jest politykiem, jest kandydatką społeczną, a jej misją do tej pory była pomoc osobom słabszym (w przeszłości jako adwokat angażowała się w prowadzenie spraw sądowych pro bono). Opowiada się za silnym, niezależnym od polityków urzędem RPO, który miałby być tak dostępny dla obywateli jak „aplikacja w naszym telefonie”.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych