zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grupa V4 chce, by jej głos był bardziej słyszalny na forum UE

16:39, 18.11.2019;   autor: msies;   źródło: IAR

Wzrost znaczenia regionu, sprzeciw przeciwko nierównemu traktowaniu w Europie, walka z poprawnością polityczną oraz potrzeba dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. To jedne z najważniejszych tematów poruszanych w Pradze podczas spotkania przewodniczących parlamentów Grupy V4.


Podziel się:   Więcej

Wydarzenie w stolicy Czech, w którym udział wzięli między innymi marszałek Sejmu oraz wicemarszałek Senatu, było związane z obchodami 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji. Przedstawiciele parlamentów Grupy Wyszehradzkiej podkreślali, że państwa „nowej” Unii Europejskiej domagają się równego traktowania oraz tego, by ich głos był bardziej słyszalny na forum Wspólnoty. Politycy odnosili się między innymi do podwójnych standardów dotyczących żywności, a także zaniechania negocjacji akcesyjnych z państwami Bałkanów, czemu sprzeciwia się Grupa V4.

Jak mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, państwa Grupy Wyszehradzkiej muszą coraz częściej przypominać Unii o swoich doświadczeniach związanych z komunizmem, a także o zaległościach, jakie z tego powodu muszą nadrabiać. – Domagamy się tylko tego by być traktowani na równi z wszystkimi pozostałymi. Chcemy być traktowani podmiotowo a nie przedmiotowo – powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu zaznaczyła także, że Grupa Wyszehradzka spełnia swoje zadanie i potrafi mówić jednym, stanowczym głosem. Ta udana współpraca ma wynikać między innymi ze wspólnych doświadczeń historycznych. – Ten format Grupy V4 jest najlepszym dowodem na to, że z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, duże państwa starej Unii muszą się liczyć – powiedziała Elżbieta Witek.

„Po 30 latach od roku wielkich przemian widzimy dokąd zawiodła nas podjęta przed laty wędrówka”
Borusewicz: to my wstąpiliśmy do Unii Europejskiej a nie Unia Europejska do nas

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówił w Pradze o wspólnej historii oraz o skuteczności Grupy Wyszehradzkiej. Były opozycjonista podkreślił jednak, że Grupa V4 powinna być uzupełnieniem Unii Europejskiej. – Jestem przeciwny traktowania Grupy Wyszehradzkiej jako elementu przeciwko Unii. Tak się złożyło, że my wstąpiliśmy do Unii Europejskiej a nie Unia Europejska do nas – powiedział Bogdan Borusewicz.

Na marginesie wydarzenia w gmachu czeskiego Senatu marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z przewodniczącym izby poselskiej parlamentu Czech, Radkiem Vondraczkiem.

30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji

Dwudniowa wizyta polskiej delegacji w Czechach była związana z obchodami 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji, czyli wydarzeń, które bezpośrednio doprowadziły do obalenia komunizmu w ówczesnej Czechosłowacji.

17 listopada 1989 roku w centrum Pragi siły porządkowe brutalnie uderzyły w uczestników marszu zorganizowanego w celu upamiętnienia 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne. Po pacyfikacji studenci oraz wspierający ich aktorzy teatralni ogłosili strajk protestacyjny, który stał się początkiem zmiany systemu. Seria ulicznych protestów (w największym uczestniczyło 800 tys. osób) doprowadziła do zmian we władzach Komunistycznej Partii Czechosłowacji, w tym m.in. rezygnacji z zapisu w konstytucji o rządach jednej partii. 29 grudnia prezydentem został Vaclav Havel.

Rocznica aksamitnej rewolucji. Premier Morawiecki publikuje osobisty wpis

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych