zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Grupa V4 proponuje pozytywny program gospodarczy dla UE po pandemii”

07:09, 21.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Grupa V4 jako pierwsza wychodzi z pozytywnym programem gospodarczym dla Unii Europejskiej po pandemii – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wskazał, że program mocno stawia na reindustrializację Europy.


Podziel się:   Więcej

Jak zaznaczył wicepremier Gowin przed poniedziałkowym spotkaniem w Krakowie ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz z Francji, jest ono dowodem na znaczenie formatu Grupy Wyszehradzkiej (V4).

– Czasami była ona niesprawiedliwie traktowana jako element wyłącznie blokujący mniej korzystne inicjatywy z punktu widzenia nowych krajów UE. Tym razem będzie inaczej, deklaracja, którą w poniedziałek podpiszemy w Krakowie będzie dowodem, że to, że to państwa V4, jako pierwsze w Europie wychodzą z pozytywnym programem, w jaki sposób modernizować gospodarkę europejską po pandemii oraz jak przygotować Unię Europejską na przyszłe kryzysy – dodał.

Jak wyjaśnił, „zdecydowanie opowiadamy się za zacieśnieniem integracji gospodarczej, ale na bazie jednolitego rynku i ochrony unijnych swobód”.


Premier Mateusz Morawiecki o V4: Dziękujemy za trzy dekady współpracy
– Z inicjatywy całej Grupy V4, a zwłaszcza Polski, mocno postawiony został postulat reindustrializacji Europy – powiedział. Dodał, że Polska zgadza się z tymi krajami, które mówią o potrzebie autonomii strategicznej, a więc o potrzebie uniezależnienia się Europy od dostaw produktów i technologii, zwłaszcza leków z krajów spoza Europy.

Jak zaznaczył, tej autonomii w dziedzinie gospodarki, powinna towarzyszyć dobre relacji transatlantyckie i ścisła współpraca z USA.

– To spotkanie będzie okazją nie tylko do wymiany doświadczeń pięciu krajów w wychodzeniu z pandemii, ale zakończy się konkretnymi postulatami w zakresie wspólnego rozwoju przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych – zapowiedział wicepremier Gowin.

Dodał, że ważne jest to, że wspólne stanowisko V4 zyskało poparcie rządu francuskiego. – Wiadomo jak istotną rolę pod względem gospodarczym i politycznym odgrywa w Europie Paryż – podkreślił.


Morawiecki o V4: Wspólnie możemy dokonać więcej
Wicepremier Gowin zauważył, że współpraca gospodarcza między Paryżem a Warszawą bardzo się ostatnio zintensyfikowała, zwłaszcza w takich obszarach, jak szybkie koleje i sztuczna inteligencja. – W tych dwóch obszarach, Francja ma do zaoferowania rozwiązania na najwyższym światowym poziomie – wskazał.

Według Gowina, spotkanie w Krakowie będzie pierwszym tak ważnym od wybuchu pandemii wspólnym głosem grupy państw "nowej" UE, którzy mają do zaproponowania partnerom „starej” Unii rozwiązania, które zyskały zainteresowanie także ważnemu państwu w UE, jak Francja.


„Polska gospodarka powinna odrobić spadek PKB spowodowany COVID-19 już w 2021 r.”

Spotkanie w Krakowie


W poniedziałek w Krakowie spotkają się ministrowie ds. gospodarczych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Francji.

W spotkaniu wezmą udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire, wicepremier, minister przemysłu i handlu Czech Karel Havlicek, słowacki minister gospodarki Richard Sulik oraz węgierski minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics.


30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Współpraca pomimo różnicy interesów

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych