zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Grupy polityczne PE składają poprawki do raportu o Polsce

16:44, 29.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Grupy polityczne składają poprawki do raportu o sytuacji w Polsce, nad którym pracuje komisja wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego. EPL chce dopisania do niego krytyki wyboru I prezes SN, a EKR podkreślenia, że Rada UE nie stwierdziła dotąd naruszenia unijnych wartości.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o obszerny 20-stronicowy dokument, jaki przygotował hiszpański eurodeputowany Socjalistów i Demokratów (S&D) Juan Fernando Lopez Aguilar.

25 maja raport był przedmiotem dyskusji na komisji w Parlamencie Europejskim. Wypowiadający się w jej trakcie europoseł Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Patryk Jaki mówił, że sprawozdanie zawiera błędy i sprzeczności.

Teraz europosłowie PiS w ramach EKR, a także inne frakcje polityczne, składają poprawki do raportu. „Rada nie stwierdziła jak dotąd ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości zapisanych w art. 2 traktatu o UE” – brzmi jedna z poprawek EKR, do których dotarła PAP.

Eurodeputowani PiS (Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Joachim Brudziński i Beata Kempa) zaznaczyli, że to Rada jest jedyną właściwą instytucją UE, posiadającą kompetencje dotyczące stwierdzenia ewentualnego naruszenia wartości unijnych.

EKR chce też wskazania w raporcie, że art. 7 unijnego traktatu ma granice wyznaczone wnioskiem Komisji Europejskiej i „wszelkie nieujęte w nim kwestie nie mogą być przedmiotem postępowania Parlamentu Europejskiego w ramach procedury zgody”.

Eurodeputowani PiS domagają się też wykreślenia szeregu akapitów z projektu rezolucji, w tym fragmentów mówiących o systemowym zagrożeniu dla wartości unijnych w Polsce oraz o funkcjonowaniu systemu ustawodawczego i wyborczego w Polsce.


W PE apele o odebranie środków Polsce; Jaki mówi o błędach