zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Historia, gospodarka i bezpieczeństwo. Drugi dzień wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie

11:13, 12.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rozpoczęła się w poniedziałek polityczna część wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy w Kijowie.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa na Ukrainie od niedzieli; w poniedziałek rozpoczęła się polityczna część wizyty.

Po ceremonii oficjalnego powitania polskiej pary prezydenckiej odbędzie się spotkanie szefów państw w cztery oczy, zaplanowano także rozmowy delegacji polskiej i ukraińskiej pod ich przewodnictwem.

Po rozmowach zaplanowana jest ceremonia podpisania wspólnej deklaracji politycznej przez Dudę i Zełenskiego, po której obaj prezydenci spotkają się z mediami.

Jak powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, deklaracja kompleksowo opisuje strategię i cele wspólnej polityki w obszarze m.in. historii, gospodarki i bezpieczeństwa.


Prezydenci Duda i Zełenski podpiszą wspólną deklarację
 
 
 
...
 
– Panowie prezydenci przyjmą bardzo ważną deklarację polityczną, która jest przeglądem wszystkich najważniejszych wątków w relacjach dwustronnych, zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji gospodarczej, ale także sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach oraz kwestii historycznych – poinformował prezydencki minister.Para prezydencka rozpoczęła wizytę na Ukrainie
Wcześniej w poniedziałek prezydent Duda złożył symboliczny koszyk z kłosami pszenicy pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, a także zapalił znicz pod Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni (ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji godności z przełomu lat 2013 i 2014 na Ukrainie).


Prezydent w Bykowni: Prawda o zbrodni katyńskiej jest fundamentem wolnej Polski
W dalszej części dnia zaplanowane są spotkania prezydenta z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem oraz szefem ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkowem.

Szczerski poinformował, że rozmowy polityczne będą poświęcone współpracy dwustronnej, aspiracjom euroatlantyckim Ukrainy, a także kwestiom regionu, w tym sytuacji na Białorusi.


Prezydent Duda złoży wizytę na Ukrainie

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych