zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Horała: Inwestycje związane z CPK znacznie poprawią jakość polskiego systemu transportowego

21:14, 09.08.2022;   autor: ansa;   źródło: IAR

Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała powiedział, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym realizacja programu kolejowego, podniesie system transportowy Polski na dużo wyższy poziom. Jak mówił, inwestycje w infrastrukturę pozwolą na znaczne skrócenie czasów przejazdu między różnymi częściami kraju.


Podziel się:   Więcej

Marcin Horała, który był gościem TVP INFO podkreślił, że w systemie transportowym Polski „brakuje dużej liczby bardzo oczywistych połączeń". – W wyniku tych inwestycji CPK one powstaną i spowodują, że czasy dojazdu nieraz będą o połowę krótsze między niektórymi miejscowościami w stosunku do tego, co teraz, i tych połączeń będzie znacznie więcej. To będzie system transportowy państwa wysoko rozwiniętego, podczas gdy ten obecny, gdyby go zakonserwować, to byłaby kula u nogi polskiej gospodarki i społeczeństwa – mówił.

Program kolejowy CPK przewiduje między innymi budowę łącznie 2 tysięcy kilometrów nowych linii kolejowych do 2034 roku. Jeśli chodzi o lotnisko, to pierwsze samoloty mają z niego wystartować pod koniec 2027 roku.


Horała: Odszkodowania odtworzeniowe przy CPK byłyby niesprawiedliwe