zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Horała: Mamy 1000 km kolei w pracach przygotowawczych

10:29, 24.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prace nad budową CPK idą zgodnie z planem. Po serii podpisanych umów mamy 1000 km kolei w pracach przygotowawczych, mamy też standardy kolei dużych prędkości - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała w radiowej Trójce.


Podziel się:   Więcej

– Prace nad budową CPK idą zgodnie z planem. Trzeba pamiętać, ile trzeba zrobić, zanim zacznie się taka duża budowa. W przypadku wielkich inwestycji wbicie łopaty następuje po realizacji 80 proc. procesu inwestycyjnego. Po serii podpisanych umów mamy 1000 km kolei w pracach przygotowawczych, mamy standardy kolei dużych prędkości. To standardy techniczne, razem obejmujące trzydzieści kilka tomów - powiedział w piątek Horała w radiowej Trójce.

Przypomniał, że w ramach budowy CPK ma powstać 1,8 tys. km nowych linii kolejowych, które stworzą nowy system kolejowy kraju. Dodał, że w Polsce jest ok. 400 miast bez dostępu do kolei. Część z nich uzyska ten dostęp dzięki liniom powstającym przy budowie CPK.

– Jeśli spojrzymy na dokumenty branżowe, to widać, że od decyzji do uruchomienia budowa nowej linii kolejowych czy autostrady trwa 11 lat. My chcemy ten proces skrócić do 6-7 lat, a więc już w roku 2027 będą oddawane nowe odcinki. Cały nowy system transportowy - który do PKB ma dodać 900 mld zł - to perspektywa dwóch unijnych perspektyw finansowych - powiedział Horała.

Opłaty lotniskowe. „Podwyżki następują wszędzie”


Wiceminister odniósł się także do sprawy opłat lotniskowych. Szef Ryanair Michael O'Leary w liście do premiera Mateusz Morawieckiego kilka dni temu napisał, że podwyżki opłat lotniskowych mogą doprowadzić do likwidacji wielu połączeń lotniczych i miejsc pracy na lotniskach regionalnych w Polsce.

– Ta podwyżka wynika z procedur uregulowanych na poziomie europejskim, na mocy których kontrola przestrzeni powietrznej musi być sfinansowana z tych opłat. Po covidzie jest mniej lotów, więc koszt na jeden lot musi być wyższy. Te podwyżki następują wszędzie, w Polsce są niższe od średniej europejskiej. Ale to jest kwota rzędu kilkuset złotych na operacji lotniczej. To przekłada się na 1-1,5 euro na jeden fotel albo mniej, jeśli linia lotnicza weźmie na siebie część kosztów i o to właśnie chodzi panu O'Leary - powiedział Horała.

Centralny Port Komunikacyjny


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych