zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Horała: Projekt końcowego raportu komisji śledczej ds. VAT pod koniec lipca

09:37, 12.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– W optymalnym wariancie czasowym raport sejmowej komisji śledczej ds. VAT zostanie przedstawiony pod koniec lipca – powiedział w piątek szef komisji Marcin Horała (PiS).


Podziel się:   Więcej

Horała pytany czy końcowy raport będzie jeszcze przed wakacjami odparł, że wtedy raczej go nie będzie. – W najbardziej optymistycznym wariancie – w trakcie wakacji – powiedział poseł we wspólnym porannym paśmie rozgłośni katolickich „Siódma-Dziewiąta”.

Jak zaznaczył, jego optymalny, „wymarzony tryb” pracy komisji zakłada, że – jeżeli nie będzie żadnych przeszkód – to „będzie w stanie przedstawić taki projekt raportu do przyjęcia przez komisję pod koniec lipca”.

Pytany o wnioski, które się w nim znajdą odparł, że trzeba poczekać, aż raport – jego projekt – powstanie. – Na ten moment mam wyodrębnione około 40-50 wątków sprawy. W większości przypadków mamy do czynienia z rażącymi zaniedbaniami i niedopełnieniem obowiązków – powiedział. Dopytywany o wnioski do prokuratury powiedział, że kilka ich już było.

– Myślę, że jeszcze co najmniej kilka będzie – w sprawach przestępstw urzędniczych – dodał.


Horała ujawnił treść maila Tratkiewicza: nie będzie uszczelnienia podatku VAT, bo „nie ma klimatu”
„Każdy obszar państwa na tym ucierpiał”

– Można powiedzieć, że to było takie obumarcie państwa wielowymiarowe. Tu pan minister Bartłomiej Sienkiewicz (b. minister spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL – red.) mówiąc, że państwo istnieje teoretycznie, co najmniej w tym obszarze, który już dosyć dokładnie zbadaliśmy - miał zdecydowanie rację – powiedział Horała. – To niezwykle ważne, bo to się potem przekładało na cały szereg innych działań – zaznaczył.

– Jeżeli w budżecie nie ma kilkudziesięciu miliardów złotych, które powinny być, no to potem i wiek emerytalny, i nauczyciele, którym również na wiele lat zamrożono całkowicie pensję – nie było żadnych podwyżek. Każdy obszar państwa na tym ucierpiał – dodał Horała.


Horała : Politycy PO wiedzieli, że jest problem ze ściągalnością VAT-u i właściwie nic nie robili
Komisja bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma ona zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.


Horała: minister Nowak „wykręcał ręce” MF i urzędnikom, którzy twierdzili, że rozwiązania rozszczelnią system

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
23-01-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych