zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Horała ujawnił treść maila Tratkiewicza: nie będzie uszczelnienia podatku VAT, bo „nie ma klimatu”

09:56, 10.01.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Minister Mateusz Szczurek decyduje: nie będzie uszczelnienia podatku VAT, bo „nie ma klimatu” – napisał w środę na Twitterze szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała ujawniając treść maila byłego dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów Tomasza Tratkiewicza.


Podziel się:   Więcej

Sejmowa Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje w środę Tomasza Tratkiewicza, byłego dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów.

Podczas przesłuchania członek komisji Kazimierz Smoliński (PiS) zapytał Tratkiewicza o mail z końca lutego 2015 r., w którym pisał: „Pan minister Neneman poinformował mnie, że po rozmowie z Panem Ministrem Szczurkiem zdecydowano, aby nie wychodzić z tymi zmianami, bo nie ma dla nich +klimatu+ (...)”. „Miałem pewien komunikat od zwierzchnika, który ustalał sprawę z ministrem Szczurkiem” – skomentował to Tratkiewicz.

Chwilę wcześniej do sprawy odniósł się także w mediach społecznościowych przewodniczący komisji Marcin Horała. „BUM!! Minister Szczurek decyduje: nie będzie uszczelnienia podatku VAT, bo »nie ma klimatu«” – napisał na Twitterze Horała. „Wyłudzenia będą trwały, ale sorry, taki mamy klimat – dodał. Wpis oznaczył hasztagami #aferaVAT #KomisjaVAT.

Pod wpisem Horała dołączył screen cytowanego podczas przesłuchania maila. List datowany jest na 27 lutego 2015 roku i został wysłany z oficjalnej domeny mailowej Ministerstwa Finansów. Jego nadawcą jest Tomasz Tratkiewicz a adresatem Jacek Kaute. Kopia maila została także wysłana do Beaty Rogowskiej-Rajdy oraz Anny Cyrańskiej. W tytule maila wpisano: „2015_nota na kierownictwo.doc”.

W treści listu czytamy: „Pan minister Neneman poinformował mnie, że po rozmowie z Panem Ministrem Szczurkiem zdecydowano, aby nie wychodzić z tymi zmianami, bo nie ma dla nich klimatu. Proponuję, aby do tematu wrócić po wakacjach w ramach przygotowania większych zmian (CN–, być może racjonalizacja stawek) TT.” Pod mailem podpisał się dr Tomasz Tratkiewicz, Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

Tomasz Tratkiewicz był dyrektorem departamentu ds. VAT ponad siedem lat. W resorcie finansów, jak wynika z jego biogramu na stronie CASE, odpowiadał też m.in. za projektowanie i interpretowanie przepisów o podatku od towarów i usług. Uczestniczył również w pracach w obszarze VAT w OECD i Komisji Europejskiej (m.in. jako członek Komitetu ds. VAT).

Tratkiewicz: Przed 2013 roku nie było powodu do niepokoju w związku z luką VAT

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych