zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Impas w sprawie wyboru przewodniczącego KE. Polska proponuje tajne głosowanie

08:47, 01.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Polska chce, żeby szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarządził tajne głosowanie w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej – poinformowało PAP źródło dyplomatyczne. – Taka jest praktyka wszystkich wyborów personalnych w UE – miał przekonywać jeden z polskich dyplomatów. Liderzy unijni mają wkrótce zasiąść do stołu obrad.


Podziel się:   Więcej

Przywódcy państw i rządów unijnych po całonocnych konsultacjach kolejny raz mają spróbować przezwyciężyć impas w rozmowach dotyczących obsadzenia głównych stanowisk unijnych. „Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wkrótce wznowi obrady na śniadaniu” – poinformował na Twitterze przed godz. 7 rano jego rzecznik Preben Aaman.

Premier Włoch Giuseppe Conte, który zszedł do dziennikarzy kilka minut wcześniej, mówił, że wciąż nie ma porozumienia, kto ma być nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej i innych instytucji.

Przez całą noc testowane było poparcie dla kandydata socjalistów, Holendra Fransa Timmermansa, na którego zgodziły się wcześniej w kuluarach szczytu G20 w Osace Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia. Cały czas sprzeciw wobec Holendra podtrzymuje jednak Grupa Wyszehradzka.


Premier: Timmermans nie jest kandydatem kompromisu na szefa KE
Stanowisko Włoch

Stanowisko Włoch w jego sprawie nie jest już jednak jednoznacznie negatywne. W sobotę wicepremier tego kraju Matteo Salvini oświadczył, że rząd w Rzymie nie poprze kandydatury Timmermansa. Conte pytany o Holendra mówił, że Włochy cały czas były otwarte, ale nie uważają, że „bycie kandydatem wiodącym powinno być jedynym kryterium mającym znaczenie w tym procesie”.

Według poinformowanych źródeł Rzym, ale też Warszawa, chcą, by głosowanie na przewodniczącego KE było tajne. – Taka jest praktyka wszystkich wyborów personalnych w UE – przekonywał jeden z polskich dyplomatów. Do zablokowania kandydatury Timmermansa potrzeba głosów ośmiu państw członkowskich.

W czasie negocjacji na stole pojawiła się propozycja, by Europejska Partia Ludowa, której według uzgodnień z Osaki miało przypaść stanowisko szefa PE i wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej, objęła zamiast tego drugiego stanowiska fotel przewodniczącego Rady Europejskiej. Miała to być zachęta dla liderów EPL, by poparli propozycję oddania stanowiska przewodniczącego KE socjalistom.

W poniedziałek rano – według dyplomatów – nie wszyscy szefowie państw i rządów należący do EPL byli chętni na takie rozwiązanie.


Morawiecki: nasze poparcie dla kandydatów na szefów KE i RE zależne od ich poglądów

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
18-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych