zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Inauguracja polskiego przewodnictwa w V4. Prezydent spotka się z premierami Grupy Wyszehradzkiej

07:35, 03.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

W Warszawie odbędzie się w piątek spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które zainauguruje polskie przewodnictwo w V4. Przed szczytem szefów rządów wystąpienie wygłosi prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej trwa rok. Polska objęła swoje przewodnictwo 1 lipca. Według informacji PAP przekazanych przez szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, spotkanie szefów rządów odbędzie się w Belwederze.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej omówią m.in. projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Müller podkreślił, że będzie to drugie, osobiste spotkanie premierów państw V4 po przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Tematami – jak dodał – poza projektem budżetu UE - będzie także Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, a także inne kwestie związane z bieżącą agendą unijną.

„Dyskusja na temat budżetu i proponowanych unijnych mechanizmów finansowych wpisuje się w negocjacje przed specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej w 17-18 lipca br., które będzie poświęcone budżetowi UE na lata 2021-2027 oraz Instrumentowi Odbudowy” – zaznaczył w komunikacie rzecznik rządu.


Kwestie migracji i budżetu UE będą tematami spotkania premierów V4


Prezydent zainauguruje w piątek polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej
W obecnym oraz minionym tygodniu konsultacje ws. budżetu prowadzi z unijnymi liderami szef Rady Europejskiej Charles Michel, który w środę rozmawiał z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Müller przypomniał, że podczas szczytu UE 19 czerwca, który odbył się w formie wideokonferencji, Polska poparła projekt KE.

– Prezydencja niemiecka w Radzie UE deklaruje wolę przygotowania rozwiązań prawnych, które mają zapewnić możliwie szybką dostępność środków, a co za tym idzie - korzystny dla gospodarki impuls rozwojowy – dodał rzecznik rządu.

Niemcy objęły półroczne przewodnictwo w okresie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – 1 lipca b.r.


Premier Morawiecki rozmawiał w formie wideokonferencji z kanclerz Niemiec
Rozmowa z premierem Słowacji

Rzecznik rządu poinformował, że tuż przed szczytem państw Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Słowacji Igorem Matoviczem, który odwiedzi Polskę po raz pierwszy od objęcia urzędu 21 marca b.r.

Rozmowa – jak dodał Müller – będzie dotyczyła relacji dwustronnych, spraw regionalnych, w tym m.in. współpracy gospodarczej, energetyki i rozwoju infrastruktury transgranicznej. Premierzy Polski i Słowacji złożą także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 535 Pluton Armii Krajowej, w którego skład wchodzili m.in. żołnierze ze Słowacji.


W Brukseli zainaugurowano prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej
Wystąpienie prezydenta Dudy

Z kolei inaugurujące szczyt wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy ma skupić się na elementach historycznych i przeszłości V4, jak i obecnym wkładzie Grupy Wyszehradzkiej w politykę europejską. Jak poinformował Szczerski, istotnym elementem współpracy regionalnej w czasie kryzysu spowodowanego pandemią będzie powrót do relacji przed pandemią.

– Bardzo ważnym elementem współpracy regionalnej jest powrót do tego, co zostało zawieszone w wyniku pandemii koronawirusa, czyli powrót na ścieżkę rozwoju gospodarczego, kontaktów międzyludzkich, wymiany gospodarczej, współpracy regionalnej – powiedział Szczerski, nawiązując do hasła polskiej prezydencji „Back on track”.

Wśród wydarzeń inaugurujących polską prezydencję w V4 zaplanowane jest również spotkanie ministrów spraw zagranicznych: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które odbędzie się 7 lipca w Wadowicach. Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi.


Premier po szczycie V4: Będziemy dbali o każde euro, będziemy dbali o nasz interes

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych