zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Informacje o ułaskawieniach dostępne na stronie internetowej prezydenta

10:55, 08.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, w odpowiedzi na środowy apel kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w Trzciance.


Podziel się:   Więcej

Na środowej konferencji prasowej w Trzciance (woj. wielkopolskie) Trzaskowski stwierdził, że lista osób ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę budzi „mnóstwo wątpliwości i pytań”. W związku z tym kandydat KO zaapelował do prezydenta o ujawnienie informacji dotyczących ułaskawienia: trzech osób skazanych za handel narkotykami w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, trzech osób, które zostały skazane za znęcanie się nad rodziną oraz jednej osoby skazanej za morderstwo.

– Ułaskawienia są bardzo ważnym elementem prezydentury i warto, żeby ten system był jak najbardziej przejrzysty. Nie chodzi tu oczywiście o dane osobowe, tylko o kategorie przestępstw. Chodzi o to, żeby opinia publiczna mogła poznać wszystkie szczegóły – oświadczył kandydat KO.

„Chcę, aby on nadal był z nami”. Zeznania bliskich ułaskawionego przez prezydenta mężczyzny
Rzecznik prezydenta pytany o apel Trzaskowskiego, podkreślił, że „wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta”.

Portal TVN24, powołując się na dane z strony prezydenta, napisał we wtorek, że przez pięć lat urzędowania Andrzej Duda ułaskawił 95 osób. Są wśród nich osoby skazane za zabójstwo, rozboje, znęcanie się nad rodziną, handel narkotykami. Portal podał m.in., że na liście są trzy osoby skazane za dystrybucję środków odurzających w ramach zorganizowanych grup przestępczych. W ich przypadku prezydent przywoływał „trudne sytuacje rodzinne skazanych, będących jedynymi żywicielami rodziny, nadto opiekującymi się ciężko chorymi dziećmi, pozytywne prognozy kryminologiczne, a także dobre opinie środowiskowe skazanych”.

Prezydent ułaskawił Jana Śpiewaka