zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Inicjatywa NATO 2030. Szczyt przywódców krajów Sojuszu

07:21, 14.06.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, Twitter

W Brukseli odbędzie się dziś jednodniowy szczyt NATO, na którym zbierze się 30 przywódców krajów Sojuszu. Polskę będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa NATO 2030, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.


Podziel się:   Więcej

Przywódcy państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie – czytamy w zapowiadającym szczyt komunikacie.

Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników - podkreślono.

Odpowiedzią na wyzwania przyszłości ma być agenda NATO 2030 – zestaw konkretnych propozycji zebranych przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga po konsultacjach m.in. z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

W przygotowującym plan 10-osobowym zespole ze strony Polski uczestniczyła europosłanka Anna Fotyga.


Prezydent Duda udał się do Brukseli na szczyt NATO
 
 
 
...
 

Przedstawione przywódcom w ramach NATO 2030 rozwiązania mają dotyczyć m.in. pogłębienia mechanizmów konsultacji politycznych między sojusznikami, wzmocnienia przewagi technologicznej NATO, ulepszenia programu misji szkoleniowych, wspierania ładu międzynarodowego, walki ze zmianą klimatu i zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną.


Szczyt NATO. Oczekiwania strony polskiej

Polskie oczekiwania


– Strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej, która, co istotne dla Polski, skupi się przede wszystkim na wzmocnieniu kolektywnej obrony i odstraszania – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Podkreślił, że Fotyga, biorąc udział w pracach nad NATO 2030, konsultowała się z innymi państwami regionu Europy Środkowej i prezentowała wspólne stanowisko, uzgadniane w pierwszym rzędzie z państwami Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE – zapowiedział też Soloch.


Szczerski: Oczekujemy, że na szczycie NATO USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie
7Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił z kolei oczekiwanie wyraźnego podniesienia i potwierdzenia kwestii kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO.

W rozmowie z PAP Szczerski zaznaczył, że będzie to krótkie spotkanie, którego najważniejszym elementem będzie „wysłuchanie osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej”.


Szef BBN: Nic nie wskazuje na ograniczenie współpracy transatlantyckiej

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych