zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by odpowiedzieć na wyzwania związane z odbudową po pandemii”

18:21, 08.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania przed szczytem Trójmorza w Sofii.


Podziel się:   Więcej

Jak przekazano w komunikacie, podczas wideokonferencji z udziałem przedstawicieli państw członkowskich Inicjatywy oraz partnerów strategicznych - Komisji Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec - dyskutowano nad kształtem deklaracji, która zostanie podpisana podczas szczytu. Ponadto, strony wymieniły się opiniami na temat obecnego stanu rozwoju Inicjatywy Trójmorza oraz planów pogłębienia dialogu w najbliższej przyszłości.

KPRP relacjonuje, że strona bułgarska przedstawiła wstępny program Szczytu oraz Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem głów państw Trójmorza. Jak poinformowano, minister Krzysztof Szczerski zapowiedział udział prezydenta Andrzeja Dudy w obu wydarzeniach.Prezydent Duda udaje się do Tallina. Weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza
  
„Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie ekonomicznym wywołanym pandemią COVID-19” - mówił podczas spotkania Szczerski, cytowany przez KPRP.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy regionalnej zainicjowaną w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji. Trójmorze zrzesza 12 państw usytuowanych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym i ma na celu - w ścisłej współpracy z Unią Europejską oraz dzięki strategicznemu partnerstwu ze Stanami Zjednoczonymi - wzmacnianie spójności UE, rozwijanie połączeń infrastrukturalnych na osi Północ-Południe, a tym samym podnoszenie konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego regionu Europy Środkowo Wschodniej.


Premier: Będą dodatkowe pieniądze na tworzenie punktów szczepień powszechnych