zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jacek Kaute: mieliśmy wiedzę o oszustwach, podejmowaliśmy działania

09:03, 30.01.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Współpraca między departamentami była dobra, resort miał świadomość oszustw VAT, dlatego podejmowano stosowane działania legislacyjne – powiedział we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług Jacek Kaute.


Podziel się:   Więcej

Kaute, który na różnych stanowiskach pracuje w MF od 2005 r., był pytany m. in. o wiedzę na temat mechanizmów stosowanych przez oszustów przy podatku VAT.

– Wiedzę o tym, że są karuzele i jak wyglądają, mieliśmy – zeznał świadek. – Oczywiste jest, że o szczegółach najwięcej będą wiedziały departamenty kontrolne, ale my też mieliśmy świadomość, że jest takie zjawisko – dodał. Kaute, który nie brał udziału w naradach kierownictwa resortu, ocenił, że współpraca na poziomie departamentów była dobra.

Odnosząc się do kwestii nadużyć w handlu paliwami przypomniał, że w reakcji na ten problem zmieniono np. przepisy dotyczące rozliczeń kwartalnych i kaucji, wprowadzono zasadę odpowiedzialności solidarnej. Na uwagi o nieskuteczności działań legislacyjnych i nadużywanie przez oszustów rejestru zaufanych podatników, odpowiedział, że „nikt, kto konstruował te przepisy, nie miał zamiaru tworzenia rejestru, który będzie służył oszustom do wybielania się”.

– Założenie było takie, że organy muszą stale kontrolować te podmioty – dodał. Zeznał, że z rozmów w ministerstwie wiedział, że „pewne problemy z tym były”.

Gowin przed komisją ds. VAT: państwo okazało się nieskuteczne
 
 
 
...
 
To była „permanentna legislacja”

Członkowie komisji pytali świadka, jak ocenia działania MF w czasach rządów PO–PSL, które miały uszczelnić lukę VAT-owską. Kaute odpowiedział, że z jego perspektywy to była „permanentna legislacja”.

– Z pewnością departament podatku od towarów i usług zajmował się tymi uszczelnieniami skoro w tamtym okresie zostały przeprocedowane dwie ustawy mające stricte charakter uszczelniający – powiedział Kaute.

„W tamtym okresie byłem przekonany, że robię jak najlepszą robotę”

Małgorzata Jankowska (PiS) pytała świadka, czy ma przeświadczenie, że zrobił wszystko, żeby uszczelnić wpływy z VAT-u. – Działaliśmy z pełną rzetelnością, starannością, oczywiście z perspektywy dzisiejszej widzę, że są dodatkowe, inne rozwiązania, ale też w tym zakresie administracja uczy się. W tamtym okresie byłem przekonany, że robię jak najlepszą robotę, teraz też liczę na to, że to jest dobra robota – powiedział świadek.

Członkowie komisji z ramienia PiS wyrażali opinie, że za czasów rządów PO–PSL była wiedza o luce VAT-owskiej, ale dopiero za obecnych rządów zaczęto uszczelniać wpływy z VAT.

– Jak PiS objęło rząd zaczęto wprowadzać różnego rodzaju uszczelnienia VAT–owskie, które faktycznie spowodowały, że te pieniądze (Z VAT) zostają w budżecie państwa – powiedziała Jankowska.

Dodała, że wcześniej nie było wdrażanych żadnych podobnych rozwiązań poza Jednolitym Plikiem Kontrolnym. – Tych operacji i tych uszczelnień było bardzo mało i faktycznie tylko próbowali coś wdrażać, a nic nie było tak naprawdę zrobione – stwierdziła posłanka PiS.Tratkiewicz: Przed 2013 roku nie było powodu do niepokoju w związku z luką VAT

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych