zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jacek Sasin: Nie będzie powrotu do powszechnego lockdownu

11:12, 07.08.2020;   autor: kf;   źródło: TVP Info, PAP

– Jesteśmy na tle Europy krajem, który znakomicie radzi sobie z tą trudną sytuacją związaną z pandemią. – Jednak wszystko wskazuje na to, że przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce. Trudno w tej chwili przewidzieć, jak ten kryzys będzie przebiegał – powiedział w piątek w TVP Info wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Dodał, że nie ma mowy o tym, by wrócić do powszechnego lockdownu.


Podziel się:   Więcej

Wicepremier, minister aktywów państwowych pytany był m.in. o obecną sytuację gospodarczą naszego kraju.

– Na pewno ta sytuacja jest skomplikowana, bo cały czas jesteśmy w pandemii koronawirusa, mamy za sobą zatrzymanie gospodarki (...). To nie pozostało bez wpływu na kondycję naszej polskiej gospodarki i nie pozostało bez wpływu również na stan finansów publicznych – mówił wicepremier.

Powiedział, że trzeba było zaangażować ogromne środki, aby uratować miejsca pracy, firmy, które mogłyby zniknąć z rynku. – Dzisiaj mielibyśmy do czynienia z gigantyczną plagą bezrobocia, a tak mamy najnowsze dane, które mówią, że to bezrobocie jest na poziomie 6 proc. Więc w dalszym ciągu jesteśmy na tle Europy krajem, który znakomicie radzi sobie z tą trudną sytuacją – dodał polityk.

Jacek Sasin podkreślił, że nie należy jednak wpadać w euforię. – Wszystko wskazuje na to, że przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce. Trudno w tej chwili przewidzieć, jak ten kryzys będzie w dalszym ciągu przebiegał – zastrzegł.

Dodał, że nie wszystko zależy od nas, bowiem żyjemy z zglobalizowanej gospodarce, a w Europie łączą nas więzy gospodarcze z innymi krajami UE, w których sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana niż w Polsce. Będzie ona miała wpływ na to, jak kryzys będzie przebiegał w naszym kraju.

Jacek Sasin zapewnił jednak, że „nie ma mowy o tym, aby wracać do powszechnego lockdownu", do zamknięcia gospodarki, tak jak to było kilka miesięcy temu. Dlatego – jak tłumaczył wicepremier – rząd stosuje działania punktowe, skierowane do tych gmin, powiatów, gdzie sytuacja epidemiologiczna wygląda „niedobrze". – Myślę, że to jest rozwiązanie znacznie lepsze, wprowadzające mniejsze zamieszanie, mniejsze straty w gospodarce – dodał.
13. i 14. emerytura lepsza dla emerytów niż zwolnienie z PIT

Wicepremier pytany był także, czy mimo tej trudnej sytuacji uda się zrealizować np. postulaty większości opozycji, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku, czy emerytury bez podatku – postulaty, jak wskazał prowadzący program, o których mówił prezydent Andrzej Duda.

– Emerytura bez podatku jest na pewno ciekawym postulatem, ale nasze rozwiązania, które przyjęliśmy są zdecydowanie bardziej korzystne dla emerytów. Mówię tutaj przede wszystkim o 13. emeryturze i zapowiedzianej również przez nasz rząd, przez PiS, 14. emeryturze już w roku przyszłym, która miałaby trafić do kieszeni emerytów i rencistów – odpowiedział wicepremier.

Przekonywał, że są to rozwiązania lepsze, ponieważ premiują tych, którzy mają najniższe świadczenia. – Emerytura bez podatków będzie powodowała, że ci, którzy mają najniższe świadczenia zyskaliby stosunkowo mało, natomiast wraz z rosnącym świadczeniem, ten zysk dla świadczeniobiorcy byłby coraz większy – wyjaśnił tłumaczył wicepremier. Ocenił, że wprowadzenie 13. emerytury w równej wysokości jest rozwiązaniem dużo bardziej sprawiedliwym.

Podatki

Jacek Sasin odniósł się także do zarzutów opozycji, że rząd podnosi podatki i wprowadza nowe. – Te zarzuty mnie bulwersują – odparł. Powiedział, że formułują je przedstawiciele partii, które rządziły, kiedy podatki w Polsce rzeczywiście rosły. Wskazał na wzrost stawki VAT z 22 proc. na 23 proc.

Wicepremier podkreślił, że symboliczny dzień wolności podatkowej przesunął się za rządów PiS i jest znacznie wcześniej, a CIT został obniżony w sposób „absolutnie rekordowy” z 19 proc. na 15 proc., a potem na 9 proc. – To jest skala obniżki, której współczesna Europa nie zna – podkreślił. Wskazał też na obniżenie o 1 pkt proc. podatku PIT i zerowy PIT dla młodych, którzy wchodzą na rynek pracy.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
28-10-2020
  • 20. posiedzenie Sejmu – dzień drugi 09:00
  • 17. posiedzenie Senatu – dzień trzeci 10:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych