zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Jan Dziedziczak: Powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

12:43, 26.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak podczas poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Konferencja na Zamku Królewskim jest poświęcona planowi sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów na uchodźstwie pochowanych w Wielkiej Brytanii.

- W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Tam będą groby - prawdziwe bądź symboliczne - naszych prezydentów - poinformował podczas konferencji Jan Dziedziczak. - Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas - mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata - Polska nie doczekała się takiego miejsca - dodał. Dziedziczak zaznaczył także, że „nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu”.

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą poinformował także, że „w tej chwili sprowadzamy prochy Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark”. - Zostaną oni uroczyście pochowani Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - powiedział Jan Dziedziczak.
Przypomniał także, że w Świątyni Opatrzności Bożej został już pochowany prezydent Ryszard Kaczorowski. - On także zostanie przeniesiony do tego powstałego Mauzoleum - wyjaśnił. - W tym Mauzoleum będą także symboliczne groby prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego - zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą. Przypomniał, że „prezydent Sabbat spoczywa w Londynie, a prezydent Raczyński w Rogalinie”.

Szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie wrócą do Polski

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych