zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Jedyną właściwą odpowiedzią na zagrożenie na wchodzie jest wzmocnienie sił zbrojnych”

16:13, 26.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Potrzeba uchwalenia ustawy o obronie ojczyzny wynika z zagrożenia na granicy wschodniej; jedyną właściwą odpowiedzią na to jest wzmocnienie bezpieczeństwa poprzez wzmocnienie naszych sił zbrojnych i uzbrojenia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak zaprezentowali we wtorek założenia projektu nowej ustawy „o obronie ojczyzny”. Ustawa miałaby wprowadzić m.in. dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową oraz nowy rodzaj wojsk – wojsk obrony cyberprzestrzeni. Nowe, większe wojsko miałoby być finansowane m.in. z wpływów z papierów skarbowych, środków z obligacji BGK, budżetu państwa oraz zysku NBP.

Szef rządu został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej o koszt planowanej rozbudowy armii. Premier tłumaczył, że potrzeba uchwalenia ustawy wynika z zagrożenia, które pojawiło się na granicy wschodniej. – Jedyną właściwą odpowiedzią na to jest wzmocnienie bezpieczeństwa, a do wzmocnienia bezpieczeństwa przede wszystkim należy podchodzić poprzez wzmocnienie naszych sił zbrojnych i uzbrojenia – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał, że rząd pozostaje w bardzo bliskim kontakcie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Ja też na forum Rady Europejskiej mocno wspieram wszelkie pomysły tworzenia rozwiązań europejskich we współpracy z NATO – dodał premier.


Kaczyński: Państwo, które leży na granicy NATO, musi mieć poważną siłę odstraszającą
Jeśli chodzi o mechanizmy finansowania realizacji ustawy o obronie ojczyzny, to – według szefa rządu – są one wzorowane m.in. na rozwiązaniach funkcjonujących w USA. Zastrzegł, że wydatki na obronność mają zostać tak rozłożone w czasie, by nie zagrozić stabilności finansów publicznych.

Premier podkreślił, że rząd już rozpoczął program wzmacniania polskiego bezpieczeństwa – planuje m.in. zakup amerykańskich czołgów Abrams. – Wiele innych elementów uzbrojenia jest analizowanych, kilka już w przedmiocie dyskusji. Jestem przekonany, że ten program już w ciągu najbliższego roku, dwóch poprawi zasadniczo stan naszego bezpieczeństwa – zaznaczył szef rządu.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny ma przewidywać także system zachęt do służby wojskowej i uelastycznić awanse w wojsku. Wprowadzony miałby zostać nowy stopień wojskowy – starszy szeregowy specjalista. Rząd zakładamy ponadto dopuszczenie do służby osób niepełnosprawnych do wojsk obrony cyberprzestrzeni.


Założenia ustawy o obronie ojczyzny poznamy we wtorek

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
02-12-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych