zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Jej śmierć przyniosła wielką stratę”. Pamiątkowa tablica w rocznicę śmierci Jolanty Szczypińskiej

08:08, 09.12.2019;   autor: akune;   źródło: sejm.gov.pl

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w pierwszą rocznicę śmierci Jolanty Szczypińskiej odsłoniła w niedzielę w Słupsku tablicę poświęconą zmarłej parlamentarzystce. Tablicę umieszczono na ścianie budynku, w którym od 2004 r. Jolanta Szczypińska miała swoje biuro poselskie.


Podziel się:   Więcej

Wieczorem przy tablicy i na grobie posłanki wieniec złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Uroczystości rozpoczęła msza święta w słupskim kościele p.w. NMP Królowej Różańca Świętego.

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku wyświetlono film, będący wspomnieniem o posłance Szczypińskiej.

„Wciąż żyję w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty. Śmierć poseł Jolanty Szczypińskiej przyniosła wielką stratę dla Polski, a dla Prawa i Sprawiedliwości, dla mnie osobiście – była wielkim ciosem” – napisał w liście odczytanym przez posła Aleksandra Mrówczyńskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Prezydent: Dziękuję Jolancie Szczypińskiej za jej służbę dla Polski


Prezes PiS: Jolanta Szczypińska była piękną postacią naszej wspólnoty politycznej
„To, co robiła dla Polski, to była służba bezinteresowna idei”

W korespondencji były premier przypomniał zaangażowanie poseł Szczypińskiej w losy Polski, wspomniał o „Solidarności", działalności w podziemiu, a następnie o aktywności politycznej. Pisał także o represjach, które dotknęły Jolantę Szczypińską, o pobiciach i problemach ze znalezieniem pracy.

„To, co robiła dla Polski, to była służba bezinteresowna idei oraz wyraz wierności sobie. Była chodzącym dobrem, ciepłem, uśmiechem. Była zawsze pogodna i życzliwa. Pomimo niełatwego życia, a może dlatego, że takie ono było, zawsze była gotowa pomagać innym. Pewnie dlatego pragnęła, by Polska była wolna i lepsza. To był dla mnie wielki zaszczyt, że zaliczała mnie do grona swoich przyjaciół” – napisał Jarosław Kaczyński.„Miała wielkie serce i olbrzymią wrażliwość”. Politycy wspominają Jolantę Szczypińską
„Liczę, że będziemy o pani pamiętać”

Jolantę Szczypińską wspominali również obecni na uroczystości parlamentarzyści.

– Poseł Jolantę Szczypińską właściwie znałem od zawsze. Mój tata, działał z nią w podziemiu, ja się urodziłem w 1989 r. to ona zawsze w moim życiu była. Chciałbym jej za wszystkie lata ciężkiej pracy podziękować. Liczę, że będziemy o pani poseł pamiętać nie tylko w sferze symbolicznej, lecz szczególnie w sferze społecznej – mówił rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej Piotr Müller.

Wiceminister infrastruktury i poseł Marcin Horała mówił: „Joli z nami nie ma, ale pozostaje pamięć o tym, jak traktowała służbę publiczną. Cieszę się, że ta pamięć jest wciąż żywa. Widzę tu wiele osób ze sfery publicznej, które nadal będą kontynuowały jej dzieła. Pozostanie nam przesłanie służby ludziom, któremu Jola poświęciła życie” - wspominał.Prezes PiS o Jolancie Szczypińskiej: To była wyjątkowo dobra osoba
Posłanka Jolanta Szczypińska

Jolanta Szczypińska była posłem na Sejm w latach 2004-2018. Od 2001 r. kierowała filią biura poselskiego śp. Lecha Kaczyńskiego. Działaczka opozycyjna w czasach PRL, wielokrotnie zatrzymywana i prześladowana. Zmarła 8 grudnia 2018 r.

Za swoją działalność pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Prezes PiS: Jolanta Szczypińska była piękną postacią naszej wspólnoty politycznej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
29-01-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych