zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jene: temat uszczelnienia systemu podatkowego nie pojawiał się na komisji Przyjazne Państwo

15:57, 15.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Na komisji Przyjazne Państwo temat uszczelnienia systemu podatkowego się nie pojawiał – wynika z zeznań byłego doradcy stałego komisji Przyjazne Państwo Karola Jenego, złożonych w środę przed komisją śledczą ds. VAT.


Podziel się:   Więcej

Jene pytany przez Małgorzatę Janowską (PiS) o to, czy w trakcie prac komisji Przyjazne Państwo, której był stałym doradcą, były poruszane kwestie związane z uszczelnieniem systemu podatkowego odpowiedział: – Ja nie pamiętam tego terminu „uszczelnienie”. Nie byliśmy wówczas alarmowani. W ogóle ten temat uszczelnienia systemu podatkowego się nie pojawiał.

Wcześniej wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS) pytał świadka o to, czy w kancelarii premiera odbywały się spotkania, na których omawiane były „projekty zmian np. w prawie podatkowym, gdzie były rozbieżności między ministerstwem a komisją”. Jene odpowiedział, że rozbieżności bywały.

– Ja nie pamiętam, czy one dotyczyły tych projektów. Tych spotkań w KPRM było około ośmiu, więc często zdarzało się, że było 4 – 5 podsekretarzy stanu, każdy reprezentujący inny resort. Niektóre resorty zgłaszały zastrzeżenia do projektów ustaw, nad którymi procedowała komisja Przyjazne Państwo – tłumaczył. Dodał, że „bywały to zastrzeżenia dotyczące także projektów ustaw związanych z podatkami”.
 
 
 
...
 
Pytany o to, czy wie coś o nieformalnych spotkaniach organizowanych w KPRM przez b. ministra Sławomira Nowaka, powiedział, że nic o nich nie wiedział, ani w nich nie uczestniczył. – Nie sądzę, żeby się one odbywały – oświadczył.

Wiceprzewodniczący komisji Błażej Parda (Kukiz'15) pytał, czy świadek pamięta spotkania ze Sławomirem Nowakiem. – Spotykałem Sławomira Nowaka na korytarzu w Sejmie, albo czasem w KPRM. Mówiłem mu „dzień dobry”, a on mi odpowiadał – poinformował Jene.

Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” została powołana pod koniec 2007 roku i funkcjonowała do końca VI kadencji Sejmu, czyli do 2011 roku. Jene, jak zaznaczył, był jej stałym doradcą od lutego 2008 r.
„Uczestniczyłem w spotkaniach w gabinecie Sławomira Nowaka”

Jene był bliskim współpracownikiem szefa Komisji Janusza Palikota, a w latach 2011-15 dyrektorem klubu parlamentarnego jego ugrupowania.

Podczas przesłuchania Jene powiedział, że jego zadaniem w Komisji Przyjazne Państwo było „przygotowanie zaplecza eksperckiego, które pełniło funkcję doradczą”.

Świadek przyznał, że uczestniczył spotkaniach w gabinecie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sławomira Nowaka i w spotkaniach Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zaznaczył jednak, że nigdy nie był proszony o przedstawienie opinii.

Jene mówił, że Komisja Przyjazne Państwo była otwarta na parterów społecznych i że „współpracowało z nią ok. 160 organizacji, stowarzyszeń, kancelarii”. Wskazał, że wśród nich było między innymi PwC czy KPMG.

Powiedział też, że w spotkaniach Komisji uczestniczyła również Renata Hayder (była doradcą społecznym ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego, partnerką w firmie Ernst&Young - red). Dopytywany o szczegóły Jene wyjaśnił, że była ona może na 2-3 spotkaniach.