zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów, inwestycji i rozwoju

11:01, 20.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Chcemy, aby finanse, inwestycje i rozwój działały w Polsce jak najlepiej – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po powołaniu, na wniosek premiera, Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko ministra finansów, inwestycji i rozwoju.


Podziel się:   Więcej

Prezydent pogratulował Kwiecińskiemu „z całego serca”, a premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podziękował za wniosek, aby powołać dotychczasowego ministra inwestycji i rozwoju na nowy urząd.

– Finanse, inwestycje i rozwój to w zasadzie wszystko, co byśmy chcieli, żeby działało w Polsce jak najlepiej. Więc ogromna odpowiedzialność w pańskich rękach, ale i – trzeba powiedzieć – w rękach bardzo doświadczonych, w rękach, które potrafiły umiejętnie zarządzać finansami – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że ma na myśli przede wszystkim fundusze europejskie, którymi zajmował się Kwieciński przez całe lata, także z minister Grażyną Gęsicką jako podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju regionalnego.


Premier zwrócił się do prezydenta o powołanie Jerzego Kwiecińskiego na szefa MF

 
 
 
...
 
„Dobrze, że jest nowy minister finansów”

Prezydent, po wręczeniu Jerzemu Kwiecińskiemu nominacji na ministra finansów, inwestycji i rozwoju, podziękował premierowi za wniosek o powołanie nowego szefa resortu finansów jeszcze przed wyborami.

– Dobrze, że jest nowy minister finansów. Zbliżają się wybory, w polityce zawsze jest to czas pewnego niepokoju i szczególnej sytuacji w państwie – powiedział Andrzej Duda.

Zwracając się do Kwiecińskiego, prezydent powiedział: „wchodzi pan na urząd we właściwym momencie”. Przypomniał, że dwa dni temu podpisał ustawę obniżającą podstawową stawkę PIT do 17 proc. – W efekcie to będzie dawało realny zysk w portfelach osób opodatkowanych na zasadach ogólnych – stwierdził prezydent.„Na realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uruchomiono już ponad 900 mld zł”
„Od października ok. 25 mln ludzi odczuje pozytywnie w portfelu obniżkę podatków”

– Obniżamy podatki na zasadzie powszechnej; od października ok. 25 mln ludzi odczuje to pozytywnie w swoim portfelu - mówił premier Mateusz Morawiecki po powołaniu Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Trudno o lepszy moment na objęcie urzędu – dodał.

– Trudno sobie wyobrazić lepszy moment dla ministra finansów niż wejście i objęcie urzędu w momencie, kiedy obniżamy podatki. I to obniżamy podatki na zasadzie powszechnej – powiedział premier Morawiecki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zaznaczył, że obniżka ta oznacza „ubytek w sektorze finansów publicznych w wysokości ok. 13 mld zł”, bo – jak wyjaśnił – trzeba do tego dodać podniesienie kosztów uzyskania przychodów ponad dwukrotnie. – A więc tak naprawdę to jest znowu kolejna obniżka podatków i od października prawie 25 mln ludzi odczuje to pozytywnie w swoim portfelu – powiedział szef rządu.

Morawiecki wyraził przekonanie, że nowy minister finansów podoła nowym obowiązkom. – To jest człowiek orkiestra – podkreślił premier. Wskazał na doświadczenie Kwiecińskiego – w dziedzinie zarządzania funduszami europejskimi, budowy mostów, przedsiębiorczości czy finansów.

– Ponieważ pochodzi ze Stalowej Woli, mam nadzieję, że będzie miał stalową wolę i stalowe nerwy w walce z mafiami VAT-owskimi – podkreślił premier Morawiecki.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych