zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Jeśli pojawia się wola wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich, nikt nie powinien się wahać”

18:43, 16.10.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Jeśli pojawia się taka jednoznaczna wola, żeby wspólnie budować kandydaturę, która ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich, to nikt nie powinien się wahać - powiedział w rozmowie z TVN24 i Polsat News w Brukseli szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk.


Podziel się:   Więcej

Tusk pogratulował zwycięzcom niedzielnym wyborów parlamentarnych, ale - jak dodał – „większe nadzieje wiążę z tymi, którzy wybory do Sejmu przegrali”. - Chociaż uzyskali naprawdę bardzo dobre wyniki, a co najważniejsze osiągnęli dzięki zjednoczeniu wysiłków świetny wynik w wyborach do Senatu, wygrali wybory do Senatu - podkreślił.

Były premier zaapelował też, żeby tego „zjednoczeniowego wysiłku nie zmarnować w konfliktach, albo w braku szacunku czy respektu w relacjach wzajemnych między partiami politycznymi”. - Nie można zmarnować przede wszystkim ludzkich nadziei związanych z tym wynikiem - zaznaczył.

Jednocześnie Tusk zwrócił uwagę, że w Senacie trzeba szanować każdy pojedynczy mandat. - Chciałbym bardzo, żeby partie polityczne reprezentowane w Senacie i senatorowie niezależni jak najszybciej usiedli ze sobą i znaleźli rozwiązanie, które zagwarantuje, że to życzenie wyborców stanie się politycznie znaczącym faktem - powiedział.

Podkreślił też, że „aby powstrzymać rząd PiS w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta”. - Dlatego dla mnie rzeczą najważniejszą jest wybranie takiego kandydata w wyborach prezydenckich, który będzie miał największe szanse wygrać wybory prezydenckie, a nie że się zgłosi, że ma o sobie dobre mniemanie - dodał.


Decyzja Andrzeja Dudy ws. startu w wyborach prezydenckich na przełomie roku
Według Tuska taki kandydat powinien być w stanie przekonać tych, którzy dziś głosują na PiS. - Który będzie umiał przekonać Polaków, którzy z jakichś powodów głosują na PiS, albo wahają się pomiędzy jedną a drugą opcją. To powinien być bez wątpienia wspólny wysiłek tych wszystkich, którzy w tych ostatnich wyborach głosowali, m.in. w Senacie, na dzisiejszą senacką większość - powiedział.

Na pytanie, czy zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich odparł: „Jeśli pojawia się taka jednoznaczna wola, żeby wspólnie budować kandydaturę, która ma największe szanse na zwycięstwo, to nikt nie powinien się wahać”. Zastrzegł, żeby „nie wyciągać wniosków o charakterze personalnym” w odniesieniu do niego. - Dzisiaj jest przynajmniej kilka osób na polskiej scenie politycznej, które mają takie same, a może większe szanse, żeby przekonać tych wątpiących - ocenił.

Współpraca pokojowa

Szef Rady Europejskiej był pytany także o apel, aby zakończyć bitwy polityczne o Senat. Chodzi o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził w poniedziałek, że PiS będzie dążyć do tego, by Senat stał się miejscem, „w którym wojna niszcząca polską politykę będzie co najmniej ograniczona”. - Współpraca pokojowa, koegzystencja w parlamencie w ustach Jarosława Kaczyńskiego brzmi jak taki nieświeży dowcip na jakimś takim nieudanym stand-upie - ocenił.

Były premier został również poproszony o komentarz ws. prac komisji śledczej ds. Amber Gold. - To były prace, które ewidentnie były zamówieniem politycznym - przekonywał. - Był projekt „dopaść Tuska” i żeby udowodnić, że wszystko jest źle u Tuska - dowodził. - To nie jest mój wymysł, żyjemy na tym samym świecie, więc wiemy, na czym ta cała zabawa polegała - dodał.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych