zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Jeśli projekt o 30-krotności składki ZUS nie przejdzie, możliwa modyfikacja budżetu”

07:39, 18.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jeżeli projekt w sprawie zniesienia 30-krotności składki na ZUS nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować projekt budżetu państwa – powiedział w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. Wskazał, że projekt był założony jeszcze przez wyborami w propozycji budżetu państwa. Przeciwko ustawie jest m.in. Porozumienie Jarosława Gowina, wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy.


Podziel się:   Więcej

Posłowie PiS złożyli w środę w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Sejm ma zająć się tym projektem w najbliższym tygodniu.

– My ten projekt założyliśmy przed wyborami – trzeba to wyraźnie podkreślić – w projekcie budżetu państwa. Jest założenie w projekcie budżetu państwa. Jeżeli projekt nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować wtedy projekt budżetu państwa. W tej chwili w projekcie budżetu te wpływy się znajdują, w związku z tym konsekwentnie realizujemy to, co zapowiadaliśmy przed wyborami – mówił Müller podczas niedzielnej rozmowy polityków w Polsat News.

Dodał, że „to nie jest żadna niespodzianka, że po wyborach PiS pokazuje ten projekt”.


„Nie wycofujemy się z projektu zniesienia 30-krotności składki na ZUS”
Głosy krytykiProjekt krytykuje koalicjant PiS ze Zjednoczonej Prawicy – Porozumienie Jarosława Gowina, której zarząd krajowy podjął w sobotę uchwałę zobowiązującą posłów i senatorów tego ugrupowania, aby nie popierali projektu ws. zniesienia 30-krotności składki.


Projekt ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS w Sejmie
Otoczenie prezydenta

O projekcie sceptycznie wypowiada się także otoczenie prezydenta Andrzeja Dudy, a w Sejmie krytykuje projekt nie tylko Koalicja Obywatelska, ale też Konfederacja. Lewica ma opracować wspólne stanowisko w sprawie projektu.


PiS będzie przekonywać koalicjanta do poparcia likwidacji limitu przy składkach ZUS

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych