zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jeśli zajdzie potrzeba „prezydent rozważy zwołanie RBN” ws. sytuacji na Ukrainie

09:58, 22.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Sytuacja na Ukrainie wymaga w pierwszym rzędzie ustaleń prezydenta i rządu; jeśli pojawi się potrzeba podjęcia konkretnej decyzji dot. Polski, to prezydent Andrzej Duda rozważy możliwość zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Soloch pytany w Radiu ZET, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie zwołuje Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na Ukrainie, podkreślił, że „sytuacja jest poważna i wymaga przede wszystkim koordynacji i ustalenia strategii, taktyki działań w pierwszym rzędzie aparatu państwa, czyli na styku prezydent–rząd i również koordynacji wspólnej akcji międzynarodowej”.

– Jeżeli z analizy sytuacji, uzgodnień wewnątrz kierownictwa państwa, a później w relacjach z naszymi sojusznikami, pojawi się potrzeba podjęcia jakieś konkretnej decyzji dotyczącej naszego kraju, to wtedy pan prezydent rozważy możliwość zwołania RBN – oświadczył Soloch.

Szef BBN przekazał, że środowa narada prezydenta z udziałem MON, dowódców wojskowych oraz szefów służb „była skoncentrowana na wymiarze wojskowym sytuacji”. – Chodziło o dokonanie jasnej oceny pod kątem scenariusza, realności tych scenariuszy. Szczegółowa analiza ruchów Rosji pokazuje, że są to siły, które w każdej chwili mogą być użyte do agresji – dodał.

Szef BBN: Prezydent zwołał odprawę ws. sytuacji na Ukrainie
Dopytywany, czy NATO stanęłoby w obronie Polski w przypadku rosyjskiego ataku, ocenił, że „na pewno Sojusz Północnoatlantycki daje większe gwarancje tego, że sojusznicy będą zaangażowani w przypadku agresji niż gwarancje, jakie wynikały z gwarancji bilateralnych w 1939 roku, jakie mieliśmy z Francji i Wielkiej Brytanii”.

Nie mam wątpliwości co do tego, że NATO i sojusznicy są gotowi do podjęcia działań wojskowych, gdyby nastąpiła jakakolwiek agresja na członków NATO, w tym Polskę – zaznaczył Soloch.

Szef BBN przekazał także, że w sprawie sytuacji na Ukrainie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski pozostaje w kontakcie z otoczeniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. – Konsultował się ostatnio na tematy ukraińskie – powiedział.

Wojska rosyjskie koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Według ukraińskiego MSZ liczba rosyjskich wojsk wkrótce przekroczy 120 tys. Ukraina wezwała we wtorek Zachód do nałożenia na Rosję nowych sankcji. Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

Senacka Komisja przyjęła uchwałę ws. agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy