zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

"Jest dobry moment, żeby przyspieszyć działania na rzecz przystąpienia Mołdawii do UE"

16:04, 06.12.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Jesteśmy pod wrażeniem sukcesu, jakie siły prozachodnie odniosły w ostatnich wyborach i uważamy, że to jest dobry moment, żeby przyspieszyć działania na rzecz przystąpienia Mołdawii do UE – mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) po sesji polsko-mołdawskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek odbyła się w Warszawie VII sesja polsko-mołdawskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Po nim odbyła się wspólna konferencja wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego oraz wiceprzewodniczącego parlamentu Mołdawii Mihaila Popsoia.

Terlecki poinformował, że wśród tematów były m.in. kwestie związane z polityką energetyczną czy problem Naddniestrza i reintegracji Republiki Mołdawii. – Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Polska może pomóc Mołdawii w jej drodze ku zachodowi – przekazał.

Jesteśmy pod wrażeniem sukcesu, jakie siły prozachodnie odniosły w ostatnich wyborach - zarówno prezydenckich, jak i parlamentarnych i uważamy, że to jest dobry moment, żeby przyspieszyć działania na rzecz przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej, co wymaga też zdecydowanych kroków ze strony Unii Europejskiej, co - mamy nadzieję - nastąpi – dodał wicemarszałek Sejmu.

Popsoia zapewnił natomiast, że w mołdawskim parlamencie jest stabilna większość, która chce sfinalizować wszystkie procesy w ramach integracji europejskiej, a także opowiada się zdecydowanie za współpracą z Polską. – W interesie naszych obywateli chcemy wykorzystać otwartość i hojność naszych partnerów polskich oraz współpracować w dalekiej perspektywie – mówił.


Rozpoczęła się XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy
– Przyjaciela poznaje się w biedzie. W tej trudnej sytuacji, również pandemicznej, podczas kryzysu energetycznego, cieszyliśmy się z wielkiego wsparcia i pomocy Polski – podkreślał wiceprzewodniczącego parlamentu Mołdawii. – Chcemy wykorzystać tę szansę, nie tylko na poziomie politycznym, lecz również gospodarczym i wykorzystać też impet, którym nasza współpraca się cieszy w kontekście wizyt na najwyższym poziomie ostatnich miesięcy – dodał.

Polityk mówił także o tym, że jego kraj liczy na wsparcie przez Polskę europejskich aspiracji Mołdawii.

Popsoia pytany na konferencji, czy jego kraj obawia się ruchów wojsk rosyjskich w kontekście sytuacji dotyczącej Naddniestrza, przyznał, że każde wydarzenia z dziedziny bezpieczeństwa są w Mołdawii powodem do troski, a relacje międzynarodowe śledzone są z pewnymi obawami. – Jeśli chodzi o negocjacje, żeby rozwiązać problem Naddniestrza - jedyne rozwiązania w tej dziedzinie to rozwiązania polityczne i dyplomatycznem – podkreślił. – W kontekście przejęcia przez Polskę przewodnictwa w OBWE liczymy na wsparcie, żebyśmy ten problem rozwiązali w duchu pokoju i negocjacji – dodał.


Prezydent: Będziemy wspierali Mołdawię w działaniach zmierzających do integralności terytorialnej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych