zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Jest duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie zatwierdzony KPO”

10:22, 25.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Jest duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie zatwierdzony Krajowy Plan - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował do Zjednoczonej Prawicy i partii opozycyjnych o poparcie zmian, które otworzą drogę do KPO.


Podziel się:   Więcej

Podczas wizyty w firmie Siltec w podwarszawskim Pruszkowie szef rządu był pytany, kiedy pojawią się decyzje, które spowodują, że pieniądze Z Unii Europejskiej zaczną płynąć do Polski i czy uważa, że Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska będą współpracowały ze Zjednoczoną Prawicą odnośnie przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy.

– Krajowy Program Odbudowy z naszej strony został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu. Dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie – zaznaczył premier. – To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z KE i my również je uzgodniliśmy – podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że jest szansa, że w ciągu najbliższych kilku dni zostaną podpisane te kamienie milowe między nami a Komisją Europejską. Nie ma tutaj więc żadnego szczególnego działania – podkreślił Morawiecki.


Müller: Nie ma jeszcze politycznego porozumienia z KE ws. KPO
 
 
 
...
 
Premier ocenił, że pewne szczególne działania były tylko w odniesieni do elementów związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości, które i tak planowane były do wdrożenia – jak chociażby likwidacja Izby Dyscyplinarnej.

– Jest duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie to zatwierdzone – powiedział. Szef rządu dodał, że same płatności to kwestia kilku najbliższych miesięcy.

Zaznaczył, że w tym zakresie musi być także przyjęta ustawa. Zaapelował też do opozycji i do wszystkich którzy mają wątpliwości dotyczące tej ustawy. – Dzisiaj trzeba przyjąć jak najszybciej te rozwiązania, ponieważ kryzys gospodarczy o którym (...) mówiono w Davos staje się faktem na całym świecie – powiedział szef rządu. – Te państwa przetrwają go lepiej, które będą w stanie przyciągnąć inwestycje i będą w stanie zasiać ziarno przyszłego potencjału gospodarczego u siebie – ocenił i dodał, że KPO tworzy właśnie taką perspektywę.

Liczę na to, że nie tylko Zjednoczona Prawica, ale wiele rozsądnych partii ze strony opozycyjnej, poprze zmiany, które otworzą drogę do KPO – powiedział. Zaznaczył, że jeśli chodzi o płatności to jest to kwestia kilku miesięcy. – To rzecz wtórna. My pieniądze mamy. Nadwyżka w budżecie została pokazana – podkreślił. – Najważniejsze jest uzgodnienie tych filarów z Komisją Europejska i to zostało dokonane – dodał Morawiecki.


Dworczyk: Byłbym raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO

Fundusz Odbudowy i KPO


W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021–2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Jak poinformowała we wtorek PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska, w kwietniu br. dochody budżetu państwa były wyższe o ok. 2 mld zł, tj. 4,3 proc. r/r i wyniosły ok. 48 mld zł. W okresie styczeń–kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 168,1 mld zł i było wyższe o ok. 21 mld zł (tj. 14,3 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – kwiecień 2021 r.

KPO: 4,5 mld euro na efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych