zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jest porozumienie ws. wykorzystania przez LPR lądowisk w prezydenckich rezydencjach

14:21, 24.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Wykorzystanie przez śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądowisk znajdujących się na terenach rezydencji prezydenta przewiduje porozumienie podpisane w piątek w Kancelarii Prezydenta. Dotyczy to lądowisk w Wiśle oraz w Juracie na Mierzei Helskiej.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Kancelarii Prezydenta podpisano porozumienie między Kancelarią, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Służbą Ochrony Państwa, na mocy którego lądowiska w prezydenckich rezydencjach będą mogły zostać udostępnione dla LPR na potrzeby obywateli.

Dotychczas takie lądowisko wykorzystywane było jedynie na terenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, niedaleko szpitala na Karowej w Warszawie. – Dzięki porozumieniu, lądowiska w Wiśle oraz na Mierzei Helskiej będą zabezpieczały medycznie mieszkańców okolicznych terenów – wyjaśniła dyrektor generalna Kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski podkreślił, że możliwość korzystania z tych lądowisk „dla LPR ma istotny wpływ, szczególnie w przypadku operacji wykonywanych w nocy, bo miejsca te są przygotowane do nocnych lądowań”.

– Dla nas to kolejne miejsca, z których możemy przejmować pacjentów od zespołów ratownictwa medycznego i realizować akcje ratunkowe – zauważył.
„To ogromne wsparcie”

Gałązkowski wskazał również, że „to ogromne wsparcie, szczególnie, że w tych lokalizacjach jest bardzo trudny dostęp do miejsc swobodnego lądowania. Te na terenach prezydenckich są dla nas bezpieczne”. – Dzięki tym lądowiskom będziemy mogli przetransportować pacjenta nie tylko do najbliższego szpitala, ale też do najbliższego właściwego – dodał.

– Dodatkowo wspólnie z Kancelarią Prezydenta ulepszamy procedury z zakresu zabezpieczania najważniejszych osób w państwie, ich ewakuacji lub dostarczania im pomocy medycznej – powiedział szef LPR. Podkreślił, że to dotyczy również funkcjonariuszy SOP, którzy „są narażeni na niebezpieczne wydarzenia”.

Z kolei komendant SOP Paweł Olszewski zaznaczył, że porozumienie umożliwi „szybko i skutecznie udzielić pomocy osobom ochranianym, a także funkcjonariuszom SOP”. – Porozumienie to reguluje aspekty związane z wykorzystaniem tych lądowisk przez załogi LPR – podkreślił. Jego zdaniem to podwyższy poziom bezpieczeństwa przy realizacji zadań.

W Polsce jest 21 śmigłowców LPR.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych