zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Jest próba zdyskredytowania mnie”. PG wnioskuje o uchylenie immunitetu Nitrasowi

14:00, 28.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

To próba zdyskredytowania mnie, zrobienia ze mnie chuligana; każdy sąd wyśmieje te zarzuty, ja też się śmieję z pana Ziobry, z pana Kalety i ich zarzutów, bo wykorzystują prokuraturę do celów politycznych – powiedział w środę poseł KO Sławomir Nitras o wniosku ws. uchylenia mu immunitetu.


Podziel się:   Więcej

Prokuratura Krajowa poinformowała, że na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie Prokurator Generalny wystąpił w środę do marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Nitrasa.

Prokuratura zamierza postawić Nitrasowi zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej posłów, znieważenia posłanki i zmuszania dziennikarza do zaniechania interwencji prasowej.

Nitras powiedział dziennikarzom, że z jego informacji wynika, że sprawa miałaby dotyczyć incydentu, do którego doszło w kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego – uniemożliwiania wykonywanie czynności dziennikarzomi TVP Miłoszowi Kłeczkowi, a także zablokowania siłą wejścia na konferencję Trzaskowskiego wiceministrowi sprawiedliwości Sebastianowi Kalecie.

Sejm zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Sławomira Nitrasa
– Śmieję się z tych zarzutów. To jest absolutnie próba zdyskredytowania mnie, zrobienia ze mnie chuligana, łobuza – powiedział Nitras. – Każdy sąd wyśmieje te zarzuty, zresztą ja się też z nich śmieję, śmieję się z pana Ziobry, śmieję się z pana Kalety i z ich zarzutów, bo oni po prostu wykorzystują prokuraturę do celów politycznych, bo taki charakter mają te zarzuty – dodał.

Poseł KO wyraził też osobistą satysfakcję, że „po pięciu latach podsłuchiwania, permanentnej inwigilacji, jedyne, co na niego znaleźli, to ogólnodostępne materiały”. Dodał, że on wiceministrowi sprawiedliwości uniemożliwił wejście na konferencje Trzaskowskiego i zakłócenie jej, bo jako organizator miał do tego prawo.

– Jest to absolutnie próba zastraszenia mnie. Myślę, że nie pierwsza, nie ostatnia. Nie uda się mnie zastraszyć – zadeklarował Nitras.

Ocenił też, że może być to retorsja po wtorkowej debacie w Sejmie ws. udzielenia wotum nieufności ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. – Za to nadużywanie władzy Ziobro i Kaleta kiedyś zapłacą – tak jak zapłaci kiedyś PiS – stwierdził poseł KO.
Prokuratura poinformowała, że z ustaleń śledztwa wynika, iż poseł Nitras „zareagował gwałtownym wybuchem agresji na sprzeczną ze swoim zdaniem opinię wygłoszoną w czasie dyskusji przez posłankę Iwonę Arent”. – Kopnął ją w udo, a gdy zapowiedziała, że zgłosi incydent do Komisji Etyli Poselskiej, znieważył wulgarnym słowem. Do zdarzenia doszło w październiku 2018 roku w sejmowym autobusie, którym posłowie jechali na lotnisko w Warszawie – podała PK.

Poinformowano, że przedmiotem wniosku prokuratury jest również naruszenie nietykalności cielesnej posła Sebastiana Kalety, którego Nitras „popychał i siłą przytrzymywał, uniemożliwiając mu w lipcu 2020 roku wejście na teren oczyszczalni ścieków »Czajka« w Warszawie; używając siły fizycznej, Sławomir Nitras uniemożliwił posłowi Kalecie przeprowadzenie kontroli poselskiej w »Czajce«”.

„Poseł Nitras użył przemocy fizycznej także wobec dziennikarza, który w lipcu 2020 roku w czasie wiecu wyborczego w Ciechanowie próbował zadać pytanie kandydatowi na prezydenta. Poseł siłą przepychał dziennikarza w inną stronę, odciągał go ręką i kierował pod jego adresem agresywne zaczepki słowne. W ten sposób skutecznie uniemożliwił dziennikarzowi wykonanie obowiązków służbowych” – podała PK. Jak napisano, uchylenie immunitetu umożliwi przedstawienie Nitrasowi „zarzutów popełnienia występków, które mają charakter chuligański”.

Müller: Bez pomocy rządu władze Warszawy nie poradziłyby sobie z awarią w „Czajce”

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
28-11-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych