zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Oficjalne podpisanie dokumentu – w grudniu

Jest projekt akcesji do UE dla Chorwacji

09:41, 17.09.2011;   autor: em|en;   źródło: PAP

Projekt traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej dla Chorwacji, na ręce szefowej rządu Jadranki Kosor złożył w Zagrzebiu premier Donald Tusk. Mimo że kraj ten wejdzie do Wspólnoty 1 lipca 2013 r., traktat zostanie podpisany już w grudniu, po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach UE.


Podziel się:   Więcej

W grudniu, podczas szczytu UE, traktat powinien zostać zatwierdzony i wtedy będzie mogło nastąpić jego oficjalne podpisanie. Nie zapadły jeszcze decyzje, kiedy i gdzie to nastąpi. Wiadomo jednak, że polski rząd zabiega, by do jego podpisania doszło w Warszawie.

Premier Kosor, dziękując Tuskowi za przekazanie projektu traktatu, przypomniała, że jest on efektem pracy, wysiłków i reform europejskich, efektem uporu politycznego, reform strukturalnych i dostosowania prawa.

Jesteśmy dziś krok bliżej od Unii Europejskiej, od członkostwa w niej – zaznaczyła. – Mamy jeszcze przed sobą kilka spraw – musimy podpisać traktat, ale to, co jest najważniejsze, zostało zakończone – powiedziała Kosor. Przypomniała, że negocjacje akcesyjne trwały sześć lat.

Szanowny panie premierze, drogi przyjacielu, pragnę panu podziękować za pański osobisty wkład i zaangażowanie, a także imponującą pracę polskiej prezydencji nad ukończeniem traktatu o przystąpieniu Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej – takimi słowami wygłoszonymi po polsku zwróciła się do polskiego premiera szefowa chorwackiego rządu.

Wysiłek, który był potrzebny, by Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, opłaci się – zapewnił Tusk. – Mówię to jako Polak, który podobnie jak moi rodacy korzysta od lat z faktu, że Europa jest zjednoczona, a my jesteśmy jej częścią.

To są znaki nadziei dla całej Europy. Dziś, kiedy tak wielu polityków wątpi w przyszłość Europy, wasz wysiłek, wasza odwaga, to, że stajecie się pełnoprawnymi uczestnikami Europy, to także wielki zastrzyk optymizmu, energii i siły dla tych, którzy wierzą w sens Europy. Chorwacja i pani premier pokazują, że Europa ma sens dla ludzi, dla narodów i dla wielkiej wspólnoty historycznej, kulturowej, cywilizacyjnej, do jakiej wszyscy należymy, do jakiej po latach przerwy wracamy – mówił premier Tusk.

Traktat akcesyjny to dokument, który w sposób szczegółowy reguluje przystąpienie danego kraju do UE. Projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji liczy około 360 stron i był pisany przez specjalną 35-osobową grupę roboczą z udziałem wszystkich delegacji państw członkowskich.

W czerwcu państwa członkowskie UE podjęły formalną decyzję o zakończeniu negocjacji i poparły politycznie decyzję o przyjęciu Chorwacji do UE, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Celem tej decyzji było podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem tego roku, czyli za polskiej prezydencji w Radzie UE. Wtedy nie wiadomo jednak było, ile czasu zajmie redagowanie oraz tłumaczenie traktatu.

Negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat; Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 r., a negocjacje rozpoczęły się w październiku 2005 roku.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
16-09-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych