zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Jest projekt zmian w regulaminie Senatu i procedurze odwołania marszałka

07:34, 25.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Rozpatrzenie wniosku o odwołanie marszałka Senatu i głosowanie w tej sprawie będzie następowało na najbliższym posiedzenie Senatu po upływie siedmiu dni od złożenia takiego wniosku - zakłada projekt zmian w regulaminie Izby przygotowany przez większość senacką.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z informacją na stronie Senatu we wtorek Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisja Ustawodawcza przeprowadzą pierwsze czytanie projektu zmian w Regulaminie Senatu zgłoszonego przez senatorów opozycji.

W projekcie proponowane są zmiany dotyczące m.in. procedury odwołania marszałka Senatu. Tak jak do tej pory odwołanie marszałka odbywałoby się na wniosek co najmniej 34 senatorów, bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów. Jednak, według propozycji zmian, we wniosku będzie musiał być imiennie wskazany kandydat na nowego marszałka.

Ponadto rozpatrzenie wniosku o odwołanie marszałka i poddanie go pod głosowanie będzie następować na najbliższym posiedzeniu Senatu przypadającym po upływie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku, jednak nie później niż 45 dni od dnia złożenia wniosku.


Zgodnie z projektem zmian kolejny wniosek o odwołanie marszałka będzie mógł być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia poddania pod głosowanie poprzedniego wniosku.


Karczewski o zmianie regulaminu Senatu dot. odwołania marszałka - niepotrzebny i antydemokratyczny
Pod projektem zmian w Regulaminie Senatu podpisali się senatorowie opozycji

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił w rozmowie z PAP, że propozycje nowych przepisów „służą wyraźnie ochronie obecnego marszałka Tomasza Grodzkiego”.

– Przepisy, które obowiązywały do tej pory były ogólnie akceptowane i obowiązywały od wielu lat. Dla nas to bardzo zaskakujące zmiany, niepotrzebne i również niedemokratyczne, bo od razu musi być wotum nieufności konstruktywne, trzeba wskazać następcę, te zapisy służą ewidentnie ochronie nie marszałka Senatu, tylko marszałka Grodzkiego – ocenił polityk PiS, podkreślając, że opozycja ma w Senacie minimalną większość.

Senator KO Marek Borowski, który będzie w dalszych pracach reprezentował wnioskodawców powiedział, że zmiany w procedurze odwołania marszałka stanowią „przeniesienie z praktyki sejmowej, z regulaminu sejmowego”.

Pod projektem zmian w Regulaminie Senatu podpisali się senatorowie opozycji z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL.

Jako pierwsza o proponowanych zmianach w Regulaminie Senatu napisała „Rzeczpospolita”.


Senatorowie opozycji w obronie marszałka Grodzkiego

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych