zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Jesteśmy otwarci na rozmowy ze związkami nauczycielskimi”

10:15, 23.08.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Jesteśmy otwarci na dialog i konstruktywne uwagi ze strony związków nauczycielskich - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do zapowiedzi związków nauczycielskich dotyczących ewentualnego strajku w oświacie.


Podziel się:   Więcej

Związki nauczycielskie, które nie podpisały porozumienia z rządem, decyzję o ewentualnym proteście, jego terminie i formie podejmą pod koniec sierpnia - poinformowali prezes ZNP Sławomir Broniarz i szef branży oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz.

- Referendum przesądzi o tym, czy będzie strajk. Termin strajku, jeśli takowy by był, musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum - podkreślił Broniarz. Jak dodał, duża grupa nauczycieli jest rozczarowana wysokością podwyżki od 1 września.

O ten temat pytany był radiowych „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił, że rząd jest otwarty na dialog ze związkami. - Jesteśmy otwarci na konstruktywne uwagi ze strony związków nauczycielskich, (...) ale rozmowy na ten temat nie zaczyna się od strajku tylko od dialogu, w jaki sposób dalej reformować oświatę - powiedział.

Podkreślił, że ze związkami nauczycielskimi regularnie spotyka się minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Pierwsze spotkania wydają się bardzo dobre. Wydaje się, że w tej chwili sytuacja jest spokojna, więc jeżeli w taki sposób miałyby wyglądać rozmowy, to bylibyśmy tym ucieszeni. To jest pole do tego, żeby dalej reformować oświatę w dialogu ze związkami zawodowymi, uczniowskimi i rodzicielskimi - ocenił.

Nauczyciele dostaną we wrześniu podwyżkę. Sejm znowelizował Kartę nauczyciela
Jak zapowiedział Broniarz, prezydium ZNP ma się odbyć 26 sierpnia. Z kolei obrady Zarządu Krajowego FZZ zostały wyznaczone na 29-30 sierpnia.

Zgodnie z uchwaloną w czerwcu przez Sejm i podpisaną 4 lipca przez prezydenta nowelizacją ustawy Karta nauczyciela od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. To druga podwyżka wynagrodzeń nauczycieli w tym roku - o 5 proc. wynagrodzenie wzrosło od stycznia.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych