zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Jesteśmy zdeterminowani, by zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami”

08:11, 18.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

– My jako rząd jesteśmy zdeterminowani co do tego, że sytuację osób z niepełnosprawnościami należy zmieniać – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.


Podziel się:   Więcej

We wtorek rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Zakłada ona realizację 113 działań kluczowych dla nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Dokument przewiduje reformę systemu orzekania o niepełnosprawności, wypracowanie modelu kompleksowej rehabilitacji, przygotowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadzenie systemowej usługi asystencji osobistej i opieki wytchnieniowej.

Ponadto zaplanowany jest m.in. rozwój mieszkalnictwa wspomaganego, opracowanie Narodowego Programu Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, modyfikacja systemu wsparcia finansowego adekwatnego do potrzeb i poziomu niepełnosprawności oraz modyfikacja systemu świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Mówiąc o tym w TVP Info, Wdówik podkreślił, że strategia „wyznacza wiele ważnych kierunków w polityce społecznej państwa, kierunków, które zasadniczo zmieniają sytuację osób z niepełnosprawnościami” , ale także – mówił – wdraża przepisy europejskiej konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, do czego Polska jest zobowiązana jako państwo członkowskie.

Nakłady na wsparcie niepełnosprawnych w latach 2015-2021 wzrosną o 91 proc.

„Ogłosiliśmy strategię i teraz będziemy ogłaszać rozwiązania”


– Ogłosiliśmy strategię i teraz będziemy ogłaszać rozwiązania, m.in. takie, które odpowiedzą na potrzeby opiekunów tych osób. To jest w końcowej fazie opracowywania i myślę, że wiosną zostanie to ogłoszone – poinformował Wdówik.

– My jako rząd jesteśmy zdeterminowani co do tego, że sytuację osób z niepełnosprawnościami należy zmieniać i te zmiany, które się wydarzyły, to są nie tylko pieniądze, choć ich przeznaczamy po pięciu latach rządów prawie dwa razy tyle – z 15 mld zł podwoiliśmy kwotę do prawie 29 mld zł przeznaczonych na ten rok – mówił.

Wskazywał także na wprowadzane w ostatnich latach „szalenie konkretne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, których nie było wcześniej”. I wymienił wśród nich m.in. świadczenie uzupełniające dla osób z niepełnosprawnościami czy też program „Za życiem”.

Wdówik zwrócił również uwagę, że dzisiaj osoby z niepełnosprawnościami są zepchnięte na margines życia społecznego.

– Niestety tak jest, że osoba niepełnosprawna w rodzinie oznacza poważne zagrożenie wykluczeniem społecznym, a także poważne zagrożenie ubóstwem – wskazał. – Mając tego świadomość stworzyliśmy ramy na 10 lat, które mają spowodować, że ta sytuacja będzie się znacząco zmieniać i że za 10 lat będziemy innym społeczeństwem, inaczej patrzącym na osoby z niepełnosprawnościami – powiedział Wdówik.

Premier: Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych