zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kaczyński: Jeżeli ktoś chce współpracować z Łukaszenką w jego operacjach – to jest to działalność antypolska

18:47, 07.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jeżeli ktoś chce współpracować z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką w jego operacjach to jest to działalność w najwyższym stopniu szkodliwa i antypaństwowa i antypolska – powiedział w czwartek w Białymstoku wicepremier Jarosław Kaczyński o organizacjach, które chcą pomagać uchodźcom na własną rękę.


Podziel się:   Więcej

W czwartek odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Podczas konferencji prasowej Kaczyński został zapytany, jak ocenia działalność fundacji i stowarzyszeń, które starają się ratować uchodźców na własną rękę. Wicepremier sprostował, że w tej sytuacji nie ma ratowania uchodźców.

Przede wszystkim nie mamy tutaj do czynienia z uchodźcami – podkreślił.

– Uchodźcy to są ludzie, którzy są zagrożeni w swoim kraju, a w tym przypadku mamy do czynienia z osobami, które nie tylko nie są zagrożone, jak tutaj mówiłem - muszą dysponować – jak na te kraje – dość sporym majątkiem, żeby móc się tutaj próbować udać - to po pierwsze – wyjaśniał.

– Po drugie, są zapraszane na Białoruś i z własnej woli się tam znajdują – dodał.


Kaczyński: Nie ma żadnego naporu ze strony uchodźców, na granicę przywożeni są migranci ekonomiczni
 
 
 
...
 
– Jest stare, jeszcze rzymskie określenie, że chcącemu nie dzieje się krzywda – powiedział Kaczyński.

Oni chcą tam być i chcą jeszcze do tego próbować forsować nielegalnie polskie i jednocześnie unijne granice, więc sądzę, że pani mówi o kimś innym – zwrócił się do dziennikarki zadającej pytanie.

– Jeżeli ktoś chce pomagać na przykład tym Białorusinom, którzy uciekają przez Łukaszenką czy tym Afgańczykom, którzy uciekają przed talibami – to oczywiście jest to bardzo szczytna działalność. Natomiast jeżeli ktoś chce współpracować z Łukaszenką w jego operacjach, to to jest działalność w najwyższym stopniu szkodliwa i po prostu antypaństwowa i antypolska – ocenił.


Prezydent podpisał rozporządzenie ws. przedłużenia stanu wyjątkowego
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.


Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych