zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Kaczyński: Nie ma żadnego naporu ze strony uchodźców, na granicę przywożeni są migranci ekonomiczni

17:37, 07.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Nie ma żadnego naporu ze strony uchodźców; przyjeżdżają migranci ekonomiczni, właściwie są przywożeni, akcja jest zorganizowana przez władze Białorusi z niewątpliwym wsparciem, a przynajmniej za zgodą władz Federacji Rosyjskiej – powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Kaczyński.


Podziel się:   Więcej

Na konferencji po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych jego przewodniczący poinformował, że omawiano sytuację na granicy z Białorusią, „różne scenariusze, które mogą się zdarzyć, różne zagrożenia”.

– Zajęliśmy się bardzo poważnie, i dysponując przy tym bardzo wieloma informacjami (...) tym, co jest w istocie, i to chcę bardzo mocno podkreślić – rodzajem wojny hybrydowej prowadzonej z naszym państwem i co za tym idzie także z naszym narodem, a także z Unią Europejską – powiedział Kaczyński.

– Sytuacja wygląda tak, warto to powtarzać, bo jakby nie wszyscy w Polsce chcą to przyjąć do wiadomości: nie ma tu żadnego naporu ze strony uchodźców. Przyjeżdżają migranci ekonomiczni, są właściwie przywożeni, akcja jest zorganizowana przez władze Białorusi z niewątpliwym wsparciem a przynajmniej za zgodą władz Federacji Rosyjskiej – oświadczył wicepremier.

Dodał, że są oni „najpierw i to zostało wyraźnie ustalone, można powiedzieć, przechowywani albo może lepiej goszczeni w Mińsku, być może są także w innych miejscach, w hotelach, tam specjalnie nawet poszerzono bazę hotelową, a następnie są przewożeni samochodami, bardzo często służbowymi służb, w szczególności straży granicznej, ale można przypuszczać, że także i innych służb, na granicę”.Prezydent: Mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem władz białoruskich
 
 
 
...
 
Kaczyński podkreślił, że „na Białorusi istnieje szeroka mniej więcej na kilometr strefa, do której zwykły obywatel Białorusi nie ma wstępu”.

– To jest strefa przygraniczna, bardzo pilnie strzeżona, z ogrodzeniem około kilometra od samej linii granicy i już sam fakt, że oni są tam wpuszczani, jest oczywistym dowodem na to, że mamy tu do czynienia z działalnością państwa białoruskiego – zaznaczył.Premier: Staramy się chronić nasze granice w duchu konwencji i zobowiązań międzynarodowych

„Funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów”
– Funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów i wspomagają tę – w ogromnej większości nieudaną - próbę sforsowania granicy – powiedział w Białymstoku wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosław Kaczyński.

Wicepremier powiedział, że migranci z terytorium Białorusi są kierowani na przygraniczny pas po stronie białoruskiej, co jest tolerowane przez służby białoruskie.

Jak dodał, wśród osób koczujących jest niewielka grupa osób z Afganistanu, które – zastrzegł Kaczyński – są od wielu lat mieszkańcami Rosji i nie mają nic wspólnego z niedawną ewakuacją z Kabulu.Morawiecki o sytuacji na granicy z Białorusią: Otrzymaliśmy poparcie wszystkich krajów UE

– Ci ludzie są następnie prowadzeni tam, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy, przy czym zdarza się, nie mogę powiedzieć jak często, ale widziałem to na filmie, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą nawet w przecinaniu zapór, drutów, wspomagają tę próbę – w ogromnej większości nieudaną - sforsowania granicy – mówił wicepremier.

Według Kaczyńskiego migranci celowo są doprowadzani do złego stanu zdrowia przez białoruskie służby, co zdaniem wicepremiera jest dodatkowym czynnikiem, który ma wpłynąć na opinię publiczną w Polsce.„Działania na granicy mają powstrzymać procesy, które mogłyby doprowadzić do wojny”

„Podjęto decyzje o budowie bardzo poważnej zapory na granicy”


– Podjęto decyzje o budowie bardzo poważnej zapory na granicy; będzie ją bardzo trudno sforsować; doświadczenia europejskie pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda – powiedział prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Podczas konferencji prasowej wicepremier Kaczyński mówił, że jest to niezwykle cyniczna i brutalna akcja białoruskich służb kierowana przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

Według niego akcja ta była planowana od wielu miesięcy w odwecie za wspomagania opozycji białoruskiej i jest to próba wywarcia nacisku na Polskę i Unię Europejską, by odstąpiły od sankcji. – Jak długo będzie trwała ta akcja? Nie jesteśmy w tej chwili w stanie rozstrzygnąć – ocenił.Rząd zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni
Omawialiśmy także podjęte już decyzje, podjęte także w sferze finansowej, o budowaniu tam bardzo poważnej zapory - nie tych zapór, które zostały (postawione) doraźnie, tylko takiej zapory, którą naprawdę bardzo trudno sforsować – powiedział Kaczyński.

– Doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda – dodał.

Jak mówił, na tej części granicy, która nie przebiega na Bugu, „tego rodzaju zapora będzie budowana”. Dodał, że na linii Bugu także będą z czasem stworzone zapory.

– Ile to będzie trwało? Nie mogę w tej chwili rozstrzygnąć. Jest jeszcze przed ostateczną decyzją, co do tego jakie przedsiębiorstwa będą to budowały, ale te przedsiębiorstwa są już w zasadzie wybrane i model został już sporządzony – poinformował. Dodał też, że w środę na posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa w Warszawie zostało to zaprezentowane.


Prezydent podpisał rozporządzenie ws. przedłużenia stanu wyjątkowego


Marszałek Sejmu: Przedłużenie stanu wyjątkowego było koniecznością

„Jeśli na granicy zdarzą się rzeczy tragiczne, ogromną część winy poniosą wspierający Łukaszenkę”


– Jeśli na granicy polsko-białoruskiej zdarzą się rzeczy niedobre, tragiczne - a mogą się niestety zdarzyć, bo idzie zima – to ogromną część winy za to ponoszą ci, którzy wspierają Łukaszenkę – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Podczas konferencji prasowej Kaczyński powiedział, że na polską granicę trwa atak, który nie wiadomo, jak długo potrwa.

Przekonywał też, że sumy za „najbardziej luksusowe przekroczenie granicy dochodzą nawet do 10 tys. euro”. W jego ocenie następuje już „pewne zniechęcenie” wśród tych, którzy chcą się przedostać „nie do Polski, ale do tej bardziej bogatej od Polski części Europy”.


Soloch: Prezydent nie widzi potrzeby zwołania RBN, kładzie nacisk na konsultacje z instytucjami rządowymi
– I to jest można powiedzieć cała prawda o tej akcji. To, co jest niestety forsowane przez znaczącą część mediów i dużą część opozycji, jest po prostu radykalnym mijaniem się z prawdą. I powiem tak: jeżeli nacisk na Litwę w tej chwili bardzo osłabł, mimo że ta granica jest nieporównywanie łatwiejsza do sforsowania, to z całą pewnością przyczyn można szukać w tym, że tam stan wyjątkowy został ogłoszony przy poparciu całego Sejmu – powiedział.

Jak ocenił, „niestety w Polsce jest inaczej, a władze białoruskie i ich poplecznicy z Moskwy przede wszystkim to biorą pod uwagę”.

– I jeśli tam zdarzą się rzeczy jakieś niedobre, tragiczne - a mogą się niestety zdarzyć, bo idzie zima - to można powiedzieć, że ogromną część winy za to ponoszą właśnie ci, którzy w gruncie rzeczy wspierają Łukaszenkę, wspierają jego popleczników, wspierają Federację Rosyjską i jej władzę (...) dają im nadzieję na to, że ta akcja będzie dezintegracyjna z punktu widzenia sytuacji w Polsce i co za tym idzie, dla nich w jakiejś mierze skuteczna – oświadczy Kaczyński.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych