zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kaczyński: Polskie służby postępują zgodnie z prawem i zasadami moralnymi

20:12, 07.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Polskie służby postępują wobec migrantów zgodnie z prawem i zasadami moralnymi – powiedział w czwartek w Białymstoku wicepremier Jarosław Kaczyński. Nie potrafił powiedzieć, gdzie są obecnie dzieci z Michałowa; zapewnił, że nie zostały rozdzielone z rodzicami.


Podziel się:   Więcej

Kaczyński był pytany na konferencji prasowej, gdzie zostały skierowane dzieci z ośrodka w Michałowie i co się teraz z nimi dzieje.

– Te dzieci, jeżeli nie pozostają w dalszym ciągu w ośrodku - być może pozostają, ja tego w tej chwili po prostu nie potrafię powiedzieć – (...) no to zostały po prostu ze swoimi rodzicami w jakieś bezpieczne miejsce przetransportowane z powrotem do Białorusi – powiedział wicepremier.

Z całą pewnością nic im z tego powodu nie zagraża – zapewnił Kaczyński.

Jak zaznaczył, jeżeli jakimś osobom uda się już przekroczyć polską granicę, to są one zatrzymywane w ośrodkach i tam mogą się zdeklarować, że chcą pozostać w Polsce i wystąpić o prawo pobytu. Wicepremier dodał, że są to bardzo rzadkie przypadki.

Podkreślił też, że w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku następuje deportacja. – Oczywiście, jeżeli to są osoby z dziećmi, to taka rodzina nie może być podzielona – dodał Kaczyński.

Podkreślił, że jeżeli osoby, które znalazły się w Polsce, nie wyrażają chęci pozostania tutaj, „są z powrotem przekazywane na Białoruś”. – Oczywiście bez rozdzielania rodzin. Byłoby rzeczą całkowicie nieludzką, żeby oddzielać dzieci od rodziców – podkreślił.


Kaczyński: Nie ma żadnego naporu ze strony uchodźców, na granicę przywożeni są migranci ekonomiczni
 
 
 
...
 
Kaczyński oświadczył, że nie ma „żadnego powodu”, by „oskarżać państwo polskie, a w szczególności służby graniczne o niewłaściwy stosunek do dzieci”. – To jest rzecz całkowicie wymyślona – powiedział.

Dopytywany, gdzie dokładnie przetransportowano ludzi, którzy przekroczyli polską granicę i gdzie się oni teraz znajdują, odparł: "można przypuścić, że znajdują się albo na Białorusi, albo, jeśli im na to pozwolono, to być może wyjechali już z Białorusi". "Nie jesteśmy w stanie w dalszym ciągu po przekroczeniu (przez nich) granicy obserwować ich losów. Po prostu to przekracza możliwości państwa polskiego" - powiedział Kaczyński.

Według niego osoby potrzebujące – w stanie zagrożenia zdrowia i życia – otrzymują w Polsce pomoc szpitalną. – I tak jest zawsze, Polska, polskie służby, polskie państwo postępuje w sposób właściwy, humanitarny, zgodny z prawem, ale także zgodny z pewnymi zasadami moralnymi, którymi się kierujemy – oświadczył Kaczyński.


Kaczyński: Jeżeli ktoś chce współpracować z Łukaszenką w jego operacjach – to jest to działalność antypolska
Niedawno „Gazeta Wyborcza” pisała, że „funkcjonariusze straży granicznej odstawili na granicę polsko-białoruską ponad 20 osób, w tym ośmioro dzieci. Grupa w poniedziałek 27 września tkwiła przed placówką SG w Michałowie".

Według „GW" były to osoby z Iraku oraz tureccy Kurdowie. Miało tam dochodzić do „dramatycznych scen”. Jak piszą dziennikarze, migranci „usiedli na ziemi, objęli się, złapali za ramiona, przytulili dzieci. Składali ręce jak do modlitwy. Skandowali: +Poland!+, nie mając zamiaru się stąd ruszać”.

Rzeczniczka SG, ppor. Anna Michalska pytana w piątek w TVN24 o to, co stało się z rodzinami migrantów z Michałowa, odpowiedziała, że wszyscy dostali jedzenie i napoje oraz zostali zawróceni do linii granicy zgodnie z rozporządzeniem ministra SWiA.

– Żadna z tych rodzin, żadna z tych dorosłych osób nie chciała złożyć wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce. Wszyscy mówili, że chcą złożyć te wnioski w Niemczech, to jest kraj ich docelowej migracji – powiedziała Michalska.


Prezydent: Mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem władz białoruskich
Straż Graniczna w ostatnich dniach notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od początku roku SG zanotowała 11,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego 7 tys. prób miało miejsce we wrześniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

W zeszły czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.


Premier: Staramy się chronić nasze granice w duchu konwencji i zobowiązań międzynarodowych

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
23-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych