zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kalendarz wyborczy po zakończeniu prac nad ustawą dot. wyborów

20:49, 25.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawi kalendarz wyborczy po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich – podkreślił w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej – dodał.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk był pytany w Polsat News, kiedy podana zostanie data wyborów prezydenckich, bo wciąż nie ogłosiła tego marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Musimy dokończyć proces legislacyjny, który w tej chwili utknął po raz kolejny w Senacie, stąd nasz kolejny apel i kolejne apele do marszałka Tomasza Grodzkiego, aby nie przedłużać tego procesu legislacyjnego ponad miarę – powiedział szef KPRM. Jak zauważył, przedłużanie procesu legislacyjnego „powoduje, że kalendarz wyborczy się skraca”. – Przypomnijmy, że 6 sierpnia musimy mieć nowego prezydenta, wybranego przez wszystkich uprawnionych do tego Polaków – zobowiązuje nas do tego konstytucja – podkreślił minister. – Pan marszałek Grodzki, niestety po raz kolejny, daje dowód tego, że interesy partyjne nad interesami partyjnymi biorą górę – zaznaczył.
Co z publikacją uchwały PKW? Dworczyk był też pytany, dlaczego nie jest publikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja, w której PKW stwierdziła, że w wyborach prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja br. brak było możliwości głosowania na kandydatów. Jednocześnie podkreślono, że marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów. – My jesteśmy w tej chwili na etapie analiz formalno-prawnych związanych też z pewnym zadbaniem o to, żeby nie doszło do chaosu prawnego, który mógłby w ogóle bardzo skomplikować przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Powtarzam: jak tylko zakończy się ten proces legislacyjny pani marszałek przedstawi kalendarz wyborczy i mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej – odpowiedział Dworczyk.
Nowa ustawa dot. wyborów prezydenckich w 2020 r. Sejm uchwalił 12 maja nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom. W zeszły czwartek ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które będą kontynuować pracę we wtorek. Senat prawdopodobnie zajmie się ustawą – jak wynika z informacji PAP – na posiedzeniu, które być może odbędzie się w środę i czwartek.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych