zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kancelaria Prezydenta z nowymi ministrami. Andrzej Duda przedstawił skład swojej drużyny

12:22, 07.08.2015;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, TVP Info

– Zaczynamy. Bardzo się cieszę, że w pierwszym dniu po inauguracji możemy rozpocząć pracę w zapowiadanej wcześniej formule – powiedział prezydent do nowych współpracowników. Andrzej Duda ogłosił w piątek w południe skład swojej kancelarii. Małgorzata Sadurska została szefową Kancelarii Prezydenta, a Paweł Soloch szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Podziel się:   Więcej

Adam Kwiatkowski został szefem gabinetu, Maciej Łopiński i Krzysztof Szczerski – sekretarzami stanu; Łopiński, zgodnie z zapowiedziami, ma być szefem zespołu doradców; Szczerski ma odpowiadać za sprawy zagraniczne.

W randze podsekretarza stanu prezydent powołał Wojciecha Kolarskiego, który ma odpowiadać za sprawy kultury i Annę Surówkę-Pasek.

– To dla mnie ogromnie ważne, ponieważ wybrałem was po głębokiej refleksji, ponieważ znamy się od lat i przez lata obserwowałem waszą profesjonalną pracę z bardzo bliska – powiedział prezydent Duda.

Kancelaria jest organem pomocniczym prezydenta RP; działa zgodnie z decyzjami i poleceniami prezydenta.

Zgodnie z Konstytucją z zatrudnieniem w Kancelarii Prezydenta nie można łączyć mandatu posła.

Wraz z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim z Kancelarii Prezydenta odeszli jego ministrowie i doradcy.


Komorowski odwołał ministrów w Kancelarii Prezydenta oraz swoich doradców
 
 
 
...
 
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania szefa Kancelarii Prezydenta RP (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Powstanie Biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą

Andrzej Duda poinformował, że podpisał zarządzenie w sprawie nadania Kancelarii Prezydenta nowego statutu, po to, aby – jak tłumaczył – „wprowadzić dwie bardzo istotne zmiany”.

– Po pierwsze w Kancelarii Prezydenta będzie powołane zupełnie nowe biuro do spraw kontaktów z Polakami za granicą, które będzie zajmowało się sprawami Polonii, inicjatywami w tym zakresie, szeroko pojętymi sprawami emigracyjnymi – zapowiedział Duda. Biuro ma się zajmować Polakami na całym świecie - zapowiedział prezydent.

– Takie jest moje zamierzenie, byśmy te kontakty zintensyfikowali, byśmy w tym zakresie współpracowali – mam nadzieję, że będzie to współdziałanie aktywne – z ministrem spraw zagranicznych – powiedział Duda. Podkreślił, że chodzi nie tylko o to, by nieść pomoc organizacjom polonijnym potrzebującym wsparcia, ale także by wykorzystać potencjał Polaków i Polonii, by wspierać Polskę, polskie inicjatywy. – Takich ludzi jest wielu – zaznaczył.

Biurem ma kierować Adam Kwiatkowski, który został również szefem gabinetu Dudy.

Prezydent podkreślał, że jego zamiarem jest intensyfikacja kontaktów z Polonią. W ramach tej inicjatywy – jak mówił prezydent – jego kancelaria będzie współdziałać z ministrem spraw zagranicznych.

– Po to, żeby, tak jak wczoraj zapowiedziałem, nie tylko nieść pomoc tym Polakom, którzy jej potrzebują, tym organizacjom polonijnym, które potrzebują wsparcia, ale także po to, by wykorzystać potencjał Polaków i Polonii do tego, aby wspierać nasze państwo, nasze inicjatywy – zaznaczał Andrzej Duda.

Decyzją prezydenta powołano także stanowisko Dyrektora Generalnego. Jak mówił Andrzej Duda, chodzi o profesjonalne kierowanie sprawami administracyjnymi Kancelarii Prezydenta. Nowym Dyrektorem Generalnym zostanie Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent Andrzej Duda dziękował i gratulował wszystkim powołanym przez siebie ministrom. Dodał, że ci z nich, którzy pełnili mandaty poselskie, zrezygnują z nich na rzecz pracy w jego kancelarii.


Sadurska szefową kancelarii prezydenta; Kwiatkowski – szefem gabinetu. Powołanie kancelarii w piątek
Adam Kwiatkowski, Małgorzata Sadurska, Maciej Łopiński, Krzysztof Szczerski, Wojciech Kolarski (fot. PAP/Radek Pietruszka/Wojciech Pacewicz/Jacek Bednarczyk/Rafał Guz)
Skład Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska – Szefowa Kancelarii Prezydenta RP – jest posłanką PiS już trzecią kadencję. Od czerwca do listopada 2007 r. była sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera; była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2006-2007.

Sadurska jest prawnikiem — absolwentką Uniwersytetu im. Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie.

Adam Kwiatkowski – Szef Gabinetu Prezydenta RP – jest posłem PiS od 2011 r. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994-2006 był radnym dzielnicy Praga Południe; w latach 2006-2011 radnym m. st. Warszawy.

Maciej Łopiński – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ma być szefem zespołu doradców – jest również posłem po raz pierwszy. Był bliskim współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego znał od czasów pierwszej Solidarności; w kancelarii Kaczyńskiego od grudnia 2005 r. do lipca 2007 r. odpowiadał za politykę medialną. Potem został szefem gabinetu prezydenta.

Po katastrofie smoleńskiej stanął na czele Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Łopiński jest absolwentem filologii polskiej, którą ukończył na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach pracował jako nauczyciel, później został dziennikarzem.

W 1981 r., na znak protestu w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, wystąpił z PZPR. W stanie wojennym redagował „Solidarność – Pismo Regionu Gdańskiego” oraz doradzał władzom „Solidarności”.

Krzysztof Szczerski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ma odpowiadać za sprawy zagraniczne – jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizującym się w zakresie polityki zagranicznej, integracji europejskiej i administracji publicznej.

Jako polityk w rządzie Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych oraz wiceministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, a w latach 2009-2010 był członkiem Rady Służby Cywilnej. Od 2011 r. jest posłem.

Wojciech Kolarski – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ma odpowiadać za sprawy kultury – do tej pory był szefem biura europosła Andrzeja Dudy i radnym Krakowa. Studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz European Studies na Sussex University; harcerz i wolontariusz w Duszpasterstwie Osób Niepełnosprawnych.

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych