zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kancelaria Sejmu: Wpłynął wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK

21:10, 23.07.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Kancelaria Sejmu potwierdziła, że w piątek wpłynął do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia.


Podziel się:   Więcej

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

- Potwierdzamy, że wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK wpłynął dziś do Marszałek Sejmu. Dokument ten analizują służby prawne Kancelarii Sejmu. Jeśli wniosek spełnia wymogi formalne, kolejnym etapem procedury będzie skierowanie go do Komisji Regulaminowej - przekazała w piątek po południu Kancelaria Sejmu na Twitterze.

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli, prezes NIK - który powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu - nie może być bez uprzedniej zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności.Müller ws. Banasia: Słowa, które są po prostu niesprawiedliwe
Również w piątek, nieco wcześniej przed informacją Prokuratury Krajowej, Marian Banaś poinformował, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA.

Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba B., którzy mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Według CBA, w przypadku Tadeusza G. chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień, natomiast Jakub B. miał kilkukrotnie posługiwać się dokumentami poświadczającymi nieprawdę.


Premier o czynnościach CBA wobec szefa NIK: łączenie jakichkolwiek faktów jest spekulacją

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych