zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Kanclerz Merkel odwiedzi dziś Polskę. Spotka się z prezydentem i premierem

09:44, 19.03.2018;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, IAR

Z kilkugodzinną wizytą przybywa dziś do Warszawy kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Warszawie ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.


Podziel się:   Więcej

W Warszawie w poniedziałek o godz. 18.00 Angela Merkel zostanie przyjęta z najwyższymi honorami. Niemiecką kanclerz przywita premier Mateusz Morawiecki w obecności kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert poinformował, że najpierw kanclerz spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, następnie z prezydentem Andrzejem Dudą. Po tej rozmowie Angela Merkel zje kolację z polskim premierem Mateuszem Morawieckim.

Główne tematy rozmów

Wśród tematów, które premier Morawiecki ma poruszyć na spotkaniu z kanclerz Merkel, są m.in. problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna – w tym sprawa budowy Nord Stream 2.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec o sytuacji na Ukrainie, polityce wobec Rosji, szczycie NATO, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz relacjach Europa–USA.


Premier Morawiecki spotka się z kanclerz Merkel. Tematem rozmów przyszłość UESpotkanie premiera Morawieckiego z szefem niemieckiego MSZ
Polska drugim celem wizyty zagranicznej Merkel po ponownym zaprzysiężeniu

Polska jest drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

W piątek prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z zaprzysiężonym w środę ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie rozmawiał również z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Podobnie jak w przypadku Merkel Polska to jego druga podróż zagraniczna od czasu powstania nowego rządu w Berlinie.

Nowy gabinet Merkel został zaprzysiężony po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Tekę ministra spraw zagranicznych w koalicyjnym rządzie CDU/CSU i SPD objął Heiko Maas, były minister sprawiedliwości. Socjaldemokrata zastąpił na tym stanowisku Sigmara Gabriela.


„Merkel nigdy nie przyjechała do Polski tak szybko. To przełom”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych