zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: cieszy mnie wola porozumienia ws. Westerplatte

16:36, 26.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Ważne jest to, by Westerplatte było dobrze zagospodarowane; cieszy mnie wola porozumienia ws. tego miejsca ważnego dla Polaków i Europejczyków, dla naszej historii, bo tam rozpoczęła się II wojna światowa - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w Warszawie doszło do spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte, i ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.

Karczewski był pytany na środowym briefingu w Senacie, czy w związku z propozycją Dulkiewicz specustwa jest nadal potrzebna; był też proszony o ocenę spotkania.

– Bardzo ucieszyła mnie wczorajsza wspólna konferencja polityków z Gdańska - i pani prezydent Gdańska, i pana ministra. To też świadczy o tym, że jest wola porozumienia w sprawie tego miejsca, ważnego dla Polaków, dla naszej historii, ale i ważnego dla Europejczyków, bo tam rozpoczęła się II wojna światowa - powiedział Karczewski.

Mueller: to państwo powinno ponosić się ciężary związane z upamiętnieniem Westerplatte
 
 
 
...
 
Marszałek dodał, że widział to miejsce i wydało mu się ono „bardzo zaniedbane i w sposób nieodpowiednio zagospodarowane”. – Więc na pewno wymaga bardzo dużych nakładów, a są takie nakłady oferowane przez polski rząd, przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc należy z tego skorzystać. I dla mnie osobiście, mówię nie jako marszałek, ale jako Polak i osoba, która wielokrotnie tam jest, która zaprasza do Gdańska (...) zależy mi, aby to miejsce było godne, by przyciągało turystów, osoby odwiedzające Gdańsk – mówił Karczewski. – Jestem pełen nadziei na to, że dojdzie do porozumienia, ale przede wszystkim ważne jest to, by miejsce to było dobrze zagospodarowane i by przyciągało i Polaków i turystów z zagranicy licznie odwiedzających Gdańsk – dodał marszałek Senatu.

Dopytywany, czy jest konieczność wprowadzenia specustawy odpowiedział: „jest potrzebna albo niepotrzebna; po to są rozmowy”. – Jaki będzie ich finał, konkluzja, nie potrafię przewidzieć. Jeśli będzie konieczna ustawa, to trzeba ją wprowadzić – dodał.

Według twórców projektu specustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte – posłów PiS – proponowane rozwiązania mają usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, by miejsce to lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór III Rzeszy Niemieckiej. Przepisy krytykowane są przez władze Gdańska, w tym prezydent Dulkiewicz, w której ocenie jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

„Westerplatte jest symbolem Polski, za jego upamiętnienie odpowiedzialny jest rząd”

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych