zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Karczewski: głosowałem z pełnym przekonaniem za nowelizacją Kodeksu karnego

12:09, 26.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Głosowałem z pełnym przekonaniem za nowelizacją Kodeksu karnego; Senat wprowadził do niej szereg poprawek, które przyjął Sejm, natomiast to prezydent podejmie decyzję w sprawie nowelizacji - mówił na środowym briefingu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


Podziel się:   Więcej

Prezydencki minister Andrzej Dera w środę podkreślił, że prezydent zapewne nie będzie czekał do ostatniego dnia z ogłoszeniem swojej decyzji ws. noweli Kodeksu karnego, ale też nie będzie się spieszył, bo sprawa jest poważna. Dera wyraził przekonanie, że prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy w przyszłym tygodniu.

Karczewski pytany czy błędem było „tak szybkie procedowanie” noweli kodeksu karnego odpowiedział, że jako marszałek Senatu dba o to, żeby wszystkie procedury były zgodne z przepisami. – Tak tutaj również było. Sam głosowałem z pełnym przekonaniem za tymi rozwiązaniami - mówił.

– Wprowadziliśmy sporo poprawek, a zdecydowana większość poprawek została przyjęta przez Sejm, a decyzja należy do pana prezydenta. Ma prezydent czas do 5 lipca i od tego czasu na pewno podejmie decyzję - dodał.

Karczewski nie chciał wypowiedzieć się na temat tego, jaką jego zdaniem decyzję podejmie prezydent. – Pan prezydent podejmuje decyzje, nikt nie powinien na to wpływać. My mogliśmy wpłynąć na tę ustawę swoimi poprawkami, wpłynęliśmy, a teraz prezydent po przyjęciu przez Sejm bardzo wielu poprawek, podejmie decyzję - mówił marszałek Senatu.

Dera: nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie”
 
 
 
...
 
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Sejm uchwalił nowelizację w ciągu dwóch dni. Szybkie tempo prac izby umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu. Nowelizacja czeka teraz na decyzję prezydenta.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu do postępowania z projektami kodeksów, projektami zmian kodeksów oraz z projektami przepisów wprowadzających kodeksy i ich zmian stosuje się przepisy dotyczące postępowania z projektami ustaw i uchwał, chyba że przepisy dotyczące konkretnie postępowania z projektami kodeksów stanowią inaczej. Marszałek Sejmu, nadając bieg projektowi, rozstrzyga ostatecznie czy jest on jednym z projektów ustaw o których mowa w poprzednim przepisie.

Regulamin Sejmu stanowi m.in., że pierwsze czytanie projektu zmian kodeksu lub projektu zmian przepisów wprowadzających kodeks może się odbyć nie wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia posłom druku projektu.

Obszerna nowelizacji Kodeksu karnego zawiera m.in. zmiany w obszarze walki z pedofilią, które zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów.

List naukowców do prezydenta

W niedzielę 158 naukowców zajmujących się naukami penalnymi i prawem konstytucyjnym z kilkunastu uniwersytetów skierowało do prezydenta Andrzeja Dudy opinię do nowelizacji Kodeksu karnego. Zaalarmowali w niej o ryzyku i zagrożeniach wiążących się z wejściem w życie tych zmian w prawie karnym oraz zwrócili się do prezydenta o zawetowanie ustawy. Zdaniem sygnatariuszy opinii nowela została uchwalona z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów procedowania zmian w Kodeksie karnym oraz przyjęcia poprawek Senatu, co - ich zdaniem - może prowadzić do kwestionowania tego trybu przez strony procesowe oraz sądy przed organami uprawnionymi do badania tego naruszenia.

Autopoprawka do projektu ustawy o zmianie Kodeksu karnego przyjęta przez rząd

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych